piątek, 06 grudnia 2024r.

O Powstaniu Styczniowym w bibliotece

Autor: |

160 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe, największy zryw narodowowyzwoleńczy skierowany przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Z tej okazji w całym kraju organizowane będą liczne wydarzenia upamiętniające to, co rozpoczęło się w 1863 roku i trwało do roku następnego. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała 25 tys. zł na realizację projektu „Krajobraz po Niemożliwym”, na przybliżenie mieszkańcom wiedzy o tym, co wydarzyło się przed laty.

Dotacja pochodzi z Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”. Świdnicka biblioteka była jedną z 586 instytucji, które złożyły projekty. Ostatecznie ulokowała się na 67 miejscu na 130 placówek ze wsparciem finansowym. Wkład własny zapewnił samorząd Świdnika, patronat nad wszystkim wydarzeniami w ramach tego projektu objął burmistrz Waldemar Jakson.

– To bardzo duży sukces kierownika Filii nr 3, Magdaleny Antończak, która „spięła” nasze najciekawsze pomysły w spójne zadanie i napisała projekt – mówi Joanna Makuszewska, instruktor MPBP. – Przy projekcie pomógł również Pan Paweł Szczerba, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 3, od lat angażujący się w wydarzenia o charakterze patriotycznym, za co jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni.

„Krajobraz po Niemożliwym” to inicjatywa skierowana do mieszkańców Świdnika, przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych. W jej ramach planowane są: cykl wykładów, projekcje filmowe, warsztaty komiksowe, a także wystawa zewnętrzna. Zorganizowana zostanie też wycieczka do miejsc bitew i potyczek Powstania Styczniowego na terenach Lubelszczyzny.

– Celem projektu jest przypomnienie i utrwalenie pamięci o polskim czynie niepodległościowym. Podczas realizacji przedsięwzięcia, na podstawie zawartego porozumienia, będziemy współpracować z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Zaangażują się także lokalni historycy, regionaliści, artyści oraz wykładowcy z UMCS w Lublinie. Projekt stanie się przestrzenią do tego, by przed wszystkim młode pokolenie poznało historię Ojczyzny, także tej najbliższej, historię swojego miejsca – wyjaśnia Magdalena Antończak, kierownik Filii nr 3.

Pierwsze zajęcia w ramach działań „Krajobraz po Niemożliwym” odbędą się już w tym miesiącu. 28 lutego, o godz. 10.00 biblioteka zaprosi na wykład „Wolności błyszczy zorza, wolności bije dzwon – Powstanie na terenach Polski”, który poprowadzi Mirosław Król, historyk, regionalista, felietonista oraz dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku.

Marzec upłynie pod znakiem komiksów. Zainteresowani wezmą udział w zajęciach, które poprowadzi Hubert Ronek, uznany autor scenariuszy i komiksów „Kraina Herzoga”, „Dom Żałoby”, „Henryk i Bonifacy”, „Ziarnko Prawdy” czy serii „Jestem Bogiem” . Zapisy na warsztaty ruszą już wkrótce, o czym będziemy informować w kolejnych artykułach. Zajęcia w ramach projektu „Krajobraz po Niemożliwym” będą odbywać się w galerii biblioteki przy ul. Niepodległości 13.

Natomiast w maju mieszkańcy obejrzą wystawę plenerową, która zostanie wyeksponowana w centrum miasta. Zaplanowano również cztery spotkania w ramach edukacji filmowej dla młodzieży, podczas których zostanie pokazany film „Powstanie styczniowe”.

Wszystkich zainteresowanych wykładami oraz pokazem filmu proszeni są o kontakt pod nr tel. 506 024 781.

Artykuł przeczytano 998 razy

Last modified: 2 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content