czwartek, 07 grudnia 2023r.

Nowocześnie u strażaków

Autor: |

Straż Pożarna

Strażacy ze Świdnika dostali 537 tys. zł unijnej dotacji. Dzięki niej powstaną, między innymi, specjalne sale edukacyjne.

Mundurowi otrzymali pieniądze z puli przeznaczonej na rewitalizację Świdnika w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

– Dzięki dotacji powstaną specjal­ne sale edukacyjne wyposażone w multimedia. Zaprezentujemy w nich m. in. jakie są zagrożenia zwią­zana z ogniem, jak nie dopuścić do niebezpiecznych zdarzeń, jak za­chowywać się podczas pożarów – wylicza st. kpt. Paweł Dańko, rzecz­nik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Świdniku.

Z pokazów skorzystają m. in. wycieczki szkolne, które tradycyjnie odwiedzają strażaków.

– Oprócz oglądania nasze­go wyposażenia, zabierzemy uczniów do nowych sal. Myślimy o specjalnym pomieszczeniu, w którym zobaczą, co grozi, kiedy zostawi się np. włączone żelazko. Pokażemy też inne niebezpie­czeństwa związane z elektrycznością i sprzętem domowym – mówi Paweł Dańko.

Do dotacji unijnej dołożyło się rów­nież miasto, przekazując 25 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektu.

Przetarg na budowę będzie ogło­szony najprawdopodobniej w lu­tym. Strażakom zależy, żeby zdążyć z zakończeniem prac do końca maja.

– W Świdniku zaplanowano na 24 maja wojewódzkie obchody Święta Strażaka. To duże wydarzenie. Od­będzie się m. in. wręczenie sztanda­ru naszej komendzie – mówi rzecz­nik Dańko.

To już kolejna poważna inwestycja świdnickich strażaków. Wcześniej została wyremontowana elewacja siedziby przy al. Lotników Polskich, w budynku, który należał kiedyś do PZL-Świdnik. Oprócz termomoder­nizacji, komenda zyskała instalację fotowoltaiczną. Remontowany jest też plac. Znajdzie się na nim 2-3 kon­dygnacyjny budynek do ćwiczeń.

– Będziemy mogli trenować m. in. z wykorzystaniem świec dymnych, w warunkach zbliżonych do tych z prawdziwych pożarów – tłumaczy Paweł Dańko.

Z tej samej puli środków na rewita­lizację, skorzystało również miasto. Unijne dotacje pomogą w remon­cie placu Konstytucji 3 maja, utwo­rzeniu Artystycznego Ogrodu przy Miejskim Centrum Usług Socjalnych oraz w remoncie budynku Miejskie­go Ośrodka Kultury przy ulicy Wy­szyńskiego 14. Na te zadania miasto dostanie 8,89 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego.

rp

Artykuł przeczytano 1177 razy

Last modified: 4 marca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »