poniedziałek, 20 maja 2024r.

Nowe perspektywy dla seniorów

Autor: |

Gmina Świdnik wychodzi naprzeciw potrzebom osób starszych i razem z Fundacją PAN realizuje projekt pn. „Nowe perspektywy dla seniorów z terenu powiatu świdnickiego”. Otrzymają oni opaski życia, a w przyszłym roku będą mogli brać udział w różnego rodzaju zajęciach, między innymi, arteterapii, muzykoterapii czy poznawania nowoczesnych technologii.

Wartość projektu wynosi ok. 800 tys. zł, z czego prawie 672 tys. zł stanowi dotacja ze środków europejskich.
Kolejna część – 26, 579 zł pochodzi z budżetu państwa, zaś wkład miasta to 92 tys. zł.
– Celem projektu jest zwiększenie liczby osób objętych usługami społecznymi, w tym opiekuńczymi. W jego ramach, między innymi, pilotażowo zakupimy 40 „opasek życia”. Wszystkie działania koordynuje Miejskie Centrum Usług Socjalnych – wyjaśnia Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Opaski życia

We wrześniu, elektroniczne gadżety otrzyma 40 osób po 60. roku życia. Dlaczego są takie ważne? – Opaska w formie zegarka to system teleopieki medycznej – wyjaśnia Beata Portka, kierownik MCUS. – Znajduje się na niej przycisk alarmowy, więc jeśli zaistnieje sytuacja zagrażająca życiu lub zdrowiu, wystarczy go uruchomić i od razu zawiadamiane jest centrum operacyjno-ratunkowe.

W razie upadku seniora opaska automatycznie wyśle sygnał alarmowy. Istnieje możliwość wpisania numerów telefonów do rodziny czy opiekunów, do których również może wysłać taki sygnał.
– Urządzenie, między innymi, monitoruje tętno, przypomina o porach podawania lekarstw, a także pozwala zlokalizować użytkownika. Jest szczególnie potrzebne osobom chorym i mieszkającym samotnie, bo realnie zwiększa ich bezpieczeństwo. Na razie zakupimy 40 opasek. Chcemy sprawdzić czy będzie zainteresowanie nimi i jak będą funkcjonowały w praktyce – tłumaczy B. Portka.

Dokumenty rekrutacyjne można pobrać ze stron www.swidnik.pl i www.fundacjapan.pl. Dostępne są też w siedzibie MCUS oraz w biurze projektu w Lublinie, przy ul. Turystycznej 44. Wypełnione formularze można składać w MCUS do 31 sierpnia.

Formy wsparcia

Od stycznia 2020 roku rozpoczną się kolejne działania w ramach projektu. Tym razem skorzysta z nich 120 osób. Przewidziano muzykoterapię i arteterapię, indywidualne zajęcia z psychologiem i fizjoterapeutą, wsparcie pielęgniarskie oraz pomoc asystentów osoby z niepełnosprawnością.
– Zaplanowaliśmy również trening kompetencji życiowych, na którym poruszymy przede wszystkim zagadnienia związane z bezpieczeństwem, choćby różnego rodzaju oszustwami i wyłudzeniami. Podpowiemy, w jaki sposób załatwić sprawy urzędowe oraz jak gospodarować własnym budżetem. Na warsztatach nowoczesnych technologii, nauczymy posługiwania się komputerem czy bardziej skomplikowanymi telefonami komórkowymi. Zakwalifikowanie do konkretnej formy wsparcia, zostanie poprzedzone indywidualną diagnozą potrzeb i deficytów. To bardzo potrzebne, długofalowe formy aktywizacji i pomocy, Wydaje mi się, że będą cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi szefowa MCUS.

Zgłoszenia do udziału w projekcie, który ma trwać 2 lata, wypełnia się razem z formularzami dotyczącymi opasek życia.

Miesiąc osób starszych

Wrzesień upłynie w MCUS pod znakiem wydarzeń artystycznokulturalnych. Jednym z nich będzie Powiatowy Przegląd Twórczości Seniorów, realizowany wspólnie ze świdnickim oddziałem Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Odbędzie się w muszli koncertowej, 15 września.
– Do udziału w przeglądzie zaprosiliśmy zespoły z naszego powiatu. Będą występy wokalne, stoiska z rękodziełem i produktami lokalnymi. Chcemy, by odbiorcami tego wydarzenia byli nie tylko seniorzy, ale także młodsze pokolenie. Będzie można zobaczyć, jak starsi potrafią się bawić, jacy są twórczy i jaką radość czerpią z życia pomimo swojego wieku. W trakcie imprezy będzie można zmierzyć sobie ciśnienie krwi, spróbować waty cukrowej i popcornu – zachęca B. Portka.

Kolejne wrześniowe propozycje dla starszych świdniczan to warsztaty robienia biżuterii, wieczorki muzyczne, poranna gimnastyka w muszli koncertowej i spacery Nordic Walking. Trwają już sesje fotograficzne, na przykład w konwencji retro oraz warsztaty teatralne (na zdjęciu) organizowane wspólnie ze Świdnicką Grupą Teatralną „Teatr Drogi”, w ramach miejskiego grantu. Aktorzy -amatorzy wzięli na warsztat „Zaczarowaną dorożkę” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
– Na razie zapoznajemy się z tekstem, ale nasi podopieczni mają już pomysły dotyczące scenografii czy rekwizytów. Warsztaty to też doskonała okazja, by poznać proces tworzenia spektaklu. Pracujemy pod okiem pani reżyser Anety Stodulskiej-Sowy. Premierę zaplanowaliśmy 1 października, w Dzień Seniora – dodaje B. Portka.
aw

Artykuł przeczytano 2260 razy

Last modified: 23 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content