niedziela, 17 stycznia 2021r.

Nowe drogi w strefie

Autor: |

Prace przy budowie ul. Nadleśnej oraz dokończenia Żwirki i Wigury są już na finiszu. Równocześnie ratusz rozpoczął przygotowania do kolejnych inwestycji w Strefie Aktywności Gospodarczej.

Ulice Nadleśna oraz fragment Żwirki i Wigury stworzyły właśnie drogowy „szkielet” dla terenów inwestycyjnych. Przedsięwzięcie było duże i kosztowało blisko 8,5 mln zł. Zadanie wykonawcy polegało na rozebraniu istniejących nawierzchni, budowie sieci kanalizacji deszczowej wraz ze studniami chłonnymi, sieci energetycznej, wodociągowej oraz oświetlenia ulicznego, położeniu krawężników, a także wykonaniu asfaltowej nawierzchni ulicy. Pod koniec kwietnia ratusz miał już wykonawcę, firmę Strabag. W maju nastąpiło przekazanie terenu i rozpoczęcie pierwszych prac.

– Budowa jest już niemal zamknięta. Do końca roku chcemy mieć za sobą etap odbiorów technicznych – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. –  Zainteresowanie tym obszarem wśród przedsiębiorców jest bardzo duże. Od chwili, gdy rozpoczęliśmy inwestycję jeszcze się zwiększyło. To dla nas bardzo widoczny znak, że decyzja o przeznaczeniu pieniędzy na infrastrukturę drogową była słuszna.

Potencjał świdnickiej SAG dostrzegł już jeden z największych graczy w branży logistycznej, DB Schenker. W strefie powstaje właśnie terminal przeładunkowy firmy. – Do dyspozycji pracowników będzie 4500 mkw. operacyjnej i 665 mkw. powierzchni biurowej. Terminal powstaje na gruncie, którego powierzchnia wynosi 6 ha – informowali przedstawiciele DB Schenker.

Na tym jednak nie koniec. Do SAG wprowadza się właśnie spółka Polski Autobus Wodorowy. To młoda firma, która została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w sierpniu tego roku. Właścicielem wszystkich jej udziałów jest Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin z siedzibą w Koninie. Firmę kontroluje Zygmunt Solorz – Żak, właściciel, m.in., telewizji Polsat, ale również trzech wielkopolskich elektrowni. Zadaniem ZE PAK jest przestawienie gigantów węglowych na zieloną energię.

Z naszych informacji wynika, że nowa spółka, która zadomawia się właśnie w Świdniku, zajmie się konstruowaniem autobusów napędzanych wodorem, a później także ich produkcją. Strefą interesuje się również duża firma, która ściśle współpracuje z PZL-Świdnik. Wszystko wskazuje na to, że swoją działalność zlokalizuje w SAG.

– Nie trzeba nikogo przekonywać, że nowi przedsiębiorcy to szybszy rozwój miasta, dlatego planujemy już kolejne inwestycje drogowe w strefie. W przyszłym roku chcemy wykonać dokumentację i pozwolenie na budowę dwóch kolejnych ulic – dodaje M. Dmowski.

Projektanci zajmą się ul. Skośną oraz Poprzeczną. Obie połączą ul. Nadleśną z Lotniczą.

Artykuł przeczytano 709 razy

Last modified: 9 grudnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?