sobota, 05 października 2024r.

Nasza Ojczyzna – piękna i niepodległa

Autor: |

„Kochana Polsko! Życzę Ci, aby wszyscy Polacy dbali o wolność, która zaczyna się przecież w naszych sercach. Abyś nigdy nie musiała być w niewoli, a nasza historia niech będzie pielęgnowana przez wszystkich rodaków. Rośnij w siłę, ukochana Polsko, abyś nigdy nie doświadczyła już ciężaru zaborów i wojny. Pragnę, aby Twoje piękno nie było niszczone, lecz doceniane każdego dnia. Jednoczmy się dla Twojego dobra w postawie tolerancji i szacunku. Niech wszyscy obywatele dbają o swój prawdziwy, wyjątkowy i jedyny dom”. Autorką tych życzeń jest Alicja Maszewska, uczennica kl. 3a ze Szkoły Podstawowej nr 7, jedna z laureatek I Konkursu Literackiego „Piękna i Niepodległa”, zorganizowanego przez Karolinę Suszek i Monikę Lorek, nauczycielki języka polskiego z „Siódemki”.

Uczestnicy mieli do napisania, do wyboru, życzenia, wiersz lub list do Niepodległej. Napłynęło 47 prac, z 4 świdnickich szkół podstawowych.
– Poziom wielu z nich był bardzo wysoki. Autorzy w sposób niezwykle dojrzały pokazali, czym jest dla nich miłość do ojczystego kraju. Jurorzy mieli więc niełatwe zadanie – mówią organizatorki konkursu.

Wyniki:
KLASY I-III Kategoria życzenia: I miejsce Alicja Maszewska SP nr 7; Kategoria wiersz: I miejsce Katarzyna Wojtysiak-Wojtczak SP nr 7, II miejsce Gabriela Misiurek SP nr 7, Emilia Ciesielska SP nr 7
KLASY IV-VI Kategoria list: I miejsce Barbara Karaś SP nr 5, II miejsce Krzysztof Maszewski SP nr 7, Amelia Paź SP nr 7, III miejsce Maria Skiba SP nr 5, Jakub Pleskot SP nr 5; Kategoria wiersz: I miejsce Natalia Sobańska SP nr 3, II miejsce Julia Karaś SP nr 7, III miejsce Maja Wawruch SP nr 3; Kategoria życzenia: I miejsce Maja Erber SP nr 5
KLASY VII-VIII Kategoria wiersz: I miejsce Krzysztof Dobrowolski SP nr 7, II miejsce Konstancja Gadomska SP nr 7
Nagroda Głosu Świdnika: Krzysztof Maszewski SP nr 7
Wyróżnienia: Emilia Kwiatoń SP nr 5, Gabriela Lasota SP nr 3, Gabriel Bielak, Małgorzata Koszowska SP nr 7

Wręczenie nagród odbyło się we wtorek. Gośćmi spotkania byli por. Tadeusz Szkołut ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Świdniku oraz kpt. Piotr Skrzypczak i st. chor. sztab. Grzegorz Grodek ze sztabu Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG w Lublinie. Żołnierze opowiedzieli o zadaniach brygady, a także o misjach, w których bierze udział. Nie zabrakło też występów artystycznych, przygotowanych przez uczniów SP nr 7.
Im zawdzięczamy wolność – Żołnierze Armii Krajowej
Podczas wtorkowego spotkania nagrodzono również laureatów konkursu plastycznego „Im zawdzięczamy wolność – Żołnierzom AK”. Tegorocznej edycji przyświecało hasło „Mój patriotyzm”. Organizatorem artystycznych zmagań była Małgorzata Łągiewka, nauczycielka plastyki w SP nr 7. Wpłynęło 106 prac, z 5 świdnickich podstawówek.

Wyniki:
Kl. I-III
I miejsce Milena Cios SP nr 7, Pola Grelewska SP nr 5, II miejsce Zuzanna Spólnik, Nina Bulicz SP nr 7, III miejsce Zofia Kowalewska SP nr 7, wyróżnienia: Alicja Maszewska SP nr 7, Wiktoria Orzechowska SP Atena
Kl. IV-VII
I miejsce Lena Mazur SP nr 7, II miejsce Maja Konowałek SP nr 3, III miejsce Julia Włodarczyk SP nr 5, Krzysztof Maszewski SP nr 7, wyróżnienia: Antoni Jaworski SOSW, Wiktoria Kopeć SP nr 5, Emanuel Janicki SP nr 5

Dyplomy i nagrody odebrali także uczestnicy szkolnego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej, zorganizowanego przez Barbarę Matuszewską, nauczycielkę historii z SP nr 7.
Wyniki:
I miejsca Juliusz Frankiewicz, Julia Lato, Adrianna Uniłowska, Weronika Kopiś, II miejsce Aleksander Tkaczyk-Stadnik, III miejsca Kaja Kotowska, Rafał Szczuchniak.

Patron zobowiązuje
To nie jedyne działania, jakie placówka podjęła w ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Szkoła włączyła się w ogólnopolską kampanię „BohaterON”, mającą na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Uczniowie wysłali ponad 240 pocztówek, listów i życzeń do bohaterów wojennych.
W ramach akcji patriotycznej, zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej #SzkołaPamięta, dzieci i młodzież, jak co roku, zapalili znicze przy świdnickich pomnikach oraz na mogiłach poległych żołnierzy.
Klasy młodsze uczestniczyły w lekcjach „Ja, mały patriota”, prowadzonych przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną. Ogłoszono Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „O Niepodległej”.
Uczniowie SP nr 7 wzięli też udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Wojsko Polskie wczoraj i dziś”, zorganizowanym przez Klub Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady oraz 19 Brygadę Zmechanizowaną w Lublinie.
Zwieńczeniem wszystkich działań była uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. 8 listopada, pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, uczniowie recytowali patriotyczne wiersze, śpiewali pieśni i zatańczyli krakowiaka. O godz. 11.11, w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”, zaśpiewali najważniejszą i najpiękniejszą pieśń jednoczącą wszystkich Polaków.
– Od 2003 roku patronem szkoły są Żołnierze Armii Krajowej. To zobowiązuje, więc w naszej placówce odbywa się wiele akcji i działań związanych z patriotyzmem. Dziękuję wszystkim, którzy włączają się ich przygotowanie. Patrząc w przyszłość, nie zapominamy o przeszłości i tych, którzy walczyli o wolną Polskę – mówi Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7.
aw, tś, fot. GŚ, SP nr 7

Kochana Polsko!
Mam zaszczyt zwrócić się do Ciebie z serdecznymi pozdrowieniami w przeddzień kolejnej rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. To data, o której pamiętam, doceniam i która napełnia mnie dumą, że jestem Polakiem (…)
W tych listopadowych dniach myślami sięgam do czasów niewoli i osób, które decydowały o trwaniu narodu, języka, tradycji i kultury. Ich ofiarna walka dała świadectwo miłości, oddania i wierności, które sprawdziły się w najcięższych chwilach (…) Odważnie stawali do walki, wierni szli u Twego boku. Nie porzucili tej drogi i widzieli światło, które nigdy nie gaśnie. Tym światłem byłaś Ty, Polsko!
(…) Wśród tych Polaków były wybitne osobistości, a także zwykli ludzie, starzy i młodzi, którzy niejednokrotnie leżą teraz w bezimiennej mogile. Dla mnie każdy z osobna zasługuje na to, aby nazywać go dziś Bohaterem.
Wolna Ojczyzna z całą pewnością daje mi korzenie i skrzydła jednocześnie. Jedne, abym miał świadomość swojej tożsamości i drugie, abym mógł się rozwijać. Tu mogę się uczyć, doświadczać różnych emocji, odkrywać siebie, cieszyć się rodziną, a także dbać o ciągłość historii i narodu. Mam nadzieję, że dobrze się spiszę.
Lubię swoją codzienność i doceniam to, co mam na wyciągnięcie ręki: moje miasto, szkołę, otaczających mnie ludzi. A gdy mam wolny czas, z radością spędzam go na łonie przyrody lub zwiedzaniu i poznawaniu Twojej historii. Zatrzymuje się wtedy na chwilę i uśmiecham doi siebie, ponieważ dobrze wiem, gdzie jestem. Jestem w domu.
Z najlepszymi życzeniami
Krzysztof Maszewski z kl. 6b
(fragmenty nagrodzonej pracy)

« z 2 »

Artykuł przeczytano 4463 razy

Last modified: 14 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content