czwartek, 07 grudnia 2023r.

Najważniejszy – rozwój lokalnych dróg

Autor: |

Trwa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Świdniku. Po spotkaniu z mediami w PZL-Świdnik, szef rządu wziął udział w konferencji dotyczącej kolejnej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który ma poprawić bezpieczeństwo na drogach gmin i powiatów.

Konferencja odbyła się na ul. Chryzantemowej, na której budowę miasto otrzymało 1,348 mln zł dofinansowania z RFRD na 2022 rok. Ulica ma 497 m długości i została wybudowana w pełnej infrastrukturze. Łączy ul. Gospodarczą z Wyszyńskiego. W przyszłości, łącząc się z planowaną ul. Sąsiedzką, stworzy połączenie ul. Wyszyńskiego z al. NSZZ „Solidarność”. Cały ciąg komunikacyjny znacznie ułatwi poruszanie się po mieście, a dodatkowo otworzy południowo-zachodnie rejony Świdnika na inwestycje.

– Wreszcie drogi gminne, powiatowe, przypominają normalne drogi. Dzieje się tak dlatego, że zainwestowaliśmy w to potężne środki, które pochodzą z naprawionego polskiego budżetu. Przeznaczamy pieniądze na drogi, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ronda, przejścia dla pieszych, chodniki, wysepki, sygnalizację świetlną – powiedział Prezes Rady Ministrów.

W czasie konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny nabór do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W jego ramach do polskich samorządów trafi ponad 1 mld zł. Pozwoli to sfinansować 1510 zadań w całym kraju, w tym 15 wojewódzkich, 714 powiatowych i aż 781 gminnych.

– To następny miliard złotych na ponad półtora tysiąca różnych projektów w całym kraju. W polskich gminach i powiatach będzie jeszcze bezpieczniej – podkreślił premier. – Zapraszam wszystkie samorządy do składania wniosków. Będziemy je szybko oceniać po to, żeby jeszcze bardziej podnosić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Bezpieczniej na drogach

Szef rządu odniósł się także do zaostrzenia przepisów o ruchu drogowym oraz walki z piratami drogowymi.

– Przypomnę, że trzy miesiące temu dostaliśmy od europejskiej organizacji, dbającej o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, specjalną nagrodę dlatego, że spadła liczba wypadków w Polsce. Będziemy intensywnie pracować nad tym, by podnosić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nałożyliśmy dodatkowe ograniczenia i przede wszystkim wyższe kary dla piratów drogowych, zwłaszcza nadużywających alkoholu – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Tuż po konferencji Prezes Rady Ministrów udał się na plac Konstytucji 3 maja, gdzie spotkał się z mieszkańcami Świdnika.

Artykuł przeczytano 214 razy

Last modified: 22 września, 2023

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »