piątek, 26 lutego 2021r.

Na naukowych ścieżkach Odysei

Autor: |

W ubiegłym roku szkolnym dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 7 zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału międzynarodowego projektu edukacyjnego „Odyseja umysłu”. Niestety, z powodu pandemii nie dane im było zaprezentować swoich umiejętności w Gdyni.  Nie zniechęciło to jednak uczniów i biorą udział w kolejnej edycji.

„Odyseja umysłu” jest konkursem twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, liczących od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca własnych pomysłów.

Tym razem do „Odysei” zgłosiły się 3 drużyny. Pierwszy zespół tworzą uczniowie z klas 8a, 8b i 8d, drugi z klas 5b i 4b. Ich trenerką jest Monika Śniegocka, nauczycielka fizyki i języka angielskiego. W skład trzeciej grupy wchodzi młodzież z klasy 8b, która pracuje pod opieką Agnieszki Widzińskiej, nauczycielki matematyki i chemii. Na zajęciach na razie ćwiczą spontany – słowne, manualne lub słowno-manualne, czyli niepowtarzalne zadania-niespodzianki, których rozwiązanie trzeba stworzyć w zaledwie kilka minut. Nie brakuje też ciekawych zabaw, na przykład gry w skojarzenia, układania figur geometrycznych ze sznurka, kalamburów. Uczniowie dekorowali również zdjęcie profilowe Omera, maskotki programu, a w części opisowej przygotowali ciekawostki na jego temat.

Problemy do wyboru

Pod koniec miesiąca grupy będą musiały wybrać jeden z zaproponowanych problemów i znaleźć jego rozwiązanie. „Wyprawa śmiechu warta” polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu wehikułu, którym Odkrywca Ubawu wyruszy na wyprawę w poszukiwaniu hecy i humoru. Drugie zadanie pt. „Rzeczywistość wirtualna” to zaprezentowanie autorskiego przedstawienia o perypetiach kogoś, kto ze świata realnego nieświadomie przejdzie w świat wirtualny. W ramach problemu „Witajcie w naszej bajce”, drużyna musi przygotować spektakl, w którym jedna osoba – niczym Jaś po łodydze magicznej fasoli – w niezwykły sposób trafi do fascynującej krainy baśni. Pod hasłem „Chwytliwe balsidła” kryje się zaprojektowanie i wykonanie, z drewna balsa oraz ewentualnie kleju, struktury, a w trakcie konkursowego występu poddanie jej próbie podtrzymania jak największego ciężaru. „Skarpety bardzo super – wciąg dalszy” polegają na obmyśleniu i odegraniu dowcipnego spektaklu o superbohaterze w opałach, którego superskarpety obdarzą wyjątkową mocą.

Drużyny jeszcze nie zdecydowały, nad którym z problemów będą pracowały. Podkreślają za to, że „Odyseja” to świetne zajęcia, pomagające w nauce i integracji, a także przynoszące wiele radości i zabawy.

Nie ma złych pomysłów

Na wykonanie wybranych zadań świdniczanie będą mieli czas do wiosny 2021 roku. Eliminacje regionalne zaplanowano 21 marca, w Warszawie.

– Organizatorzy zapewniają, że półfinał na pewno się odbędzie. Jeżeli będzie to możliwe, pojedziemy do stolicy. Jeśli sytuacja epidemiczna nie pozwoli, przewidywane są eliminacje wirtualne. W obu przypadkach czeka nas ciekawa edukacyjna przygoda i doskonała zabawa. „Odyseja” uświadamia, że można i trzeba myśleć nieszablonowo, używając nieograniczonych pokładów wyobraźni. Wiedza teoretyczna idzie w parze z praktyczną. Nie ma złych pomysłów, każdy może być początkiem wspaniałego dzieła. Ważne jest również, że uczestnicy pracują samodzielnie, uczą się krytycznie analizować informacje, łączą wiedzę z różnych dziedzin,  szukają nowatorskich rozwiązań, konstruktywnie kierują emocjami i grają fair – mówi Monika Śniegocka.

aw, fot. SP nr 7

Na zdjęciach:

Zespół ósmoklasistów: Dominik Garbacz, Maria Soboń, Cezary Gołaszewski, Marta Lorek, Antonina Filipek, Maksymilian Sawicki, Michał Sowa i Paweł Szewczak.

W skład młodszej grupy wchodzą: Julia Karaś, Aleksander Maruta, Natalia Staszewska, Michał Szabat, Mikołaj Żebrowski i Lena Olejnik

Marysia Kramarz, Mikołaj Kamiński, Wiktor Juszczak,  Matylda Bukowska, Natalia Przybysz, Klaudia Komnacka i Mateusz Łagoźny z trenerką Agnieszką Widzińską.

Artykuł przeczytano 1216 razy

Last modified: 8 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?