poniedziałek, 20 maja 2024r.

Muzyczna podróż przez historię

Autor: |

W najbliższą niedzielę chór męski Arion pod batutą Magdaleny Celińskiej oraz Zespół Tańca Ludowego Leszczyniacy zabiorą świdniczan w patriotyczną, muzyczną podróż. Koncert odbędzie się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury, o godz. 17.00. Wstęp wolny.

W programie przygotowanym przez chór znalazły się takie utwory, jak: „Tak od lat”, „Szara piechota”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Serce w plecaku” i „O ziemio ojców”. Panowie zaprezentują również pieśni związane z rocznicami bitew pod Osuchami i Monte Cassino oraz Powstaniem Warszawskim. Będą to: „Podkowiacy”, „Marsz Karpackiej Brygady” i „Warszawskie dzieci”. Piosenka „Hej dziewczyno” zabrzmi we wspólnym wykonaniu chórzystów i pań z Chóru Św. Kingi. Występy wokalne przeplatane będą tanecznymi pokazami „Leszczyniaków”.
Warto wspomnieć, że utwór „Marsz Karpackiej Brygady”, autorstwa kompozytora Mariana Hemara, ma pewne związki ze Świdnikiem. Losy jednostki, walczącej pod Monte Cassino, utrwalił frontowy chirurg, dr Adam Majewski, który urodził się w Adampolu. Był wnukiem Adama Majewskiego, ziemianina i powstańca styczniowego, na cześć którego osiedle naszego miasta otrzymało nazwę Adampol. W książce „Wojna, ludzie i medycyna” lekarz napisał: „Melodia tego marszu, jego słowa zrodzone w tych samych warunkach, co żołnierze i tradycja brygady, miały przedziwną moc upajającą dla żołnierzy. Gdy ją śpiewali żołnierze brygady, dźwięczała inaczej i znacznie wspanialej, niż kiedy ją śpiewał najlepszy chór. Zdawać się mogło, że każdy karpatczyk śpiewający lub słuchający swego marszu wpada w trans i ma wówczas przed oczami całą epopeję walk libijskich”.
aw

Artykuł przeczytano 1267 razy

Last modified: 14 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content