wtorek, 29 kwietnia 2025r.

MON kupi śmigłowce ze Świdnika

Autor: |

Dzisiaj polskie Ministerstwo Obrony Narodowej i Leonardo Helicopters podpisały umowę offsetową. Dokument poprzedza zakup czterech śmigłowców AW 101 dla marynarki wojennej. Jak tłumaczą przedstawiciele władz, jeszcze w tym roku dla Świdnika będzie więcej dobrych wiadomości.

– Podpisaliśmy właśnie umowę offsetową z firmą Leonardo, która poprzedza umowę główną dotyczącą kupienia przez rząd Polski, na potrzeby Marynarki Wojennej RP, śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych i prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych – mówił dziś rano Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu. Bardzo się cieszę z tego, że po umowie podpisanej w Mielcu na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych, mamy przygotowaną i wynegocjowaną kolejną. Tym razem zostanie ona podpisana w Świdniku. Będzie to umowa dotycząca śmigłowców dla Marynarki Wojennej RP, a więc postępujemy w ten sposób, żeby kontrakty na sprzęt były zawierane z firmami, które produkują w Polsce.

Umowa z MON ma obejmować zakup czterech śmigłowców AW 101.

– To wielki sukces. Maszyny z rodziny AW wchodzą do polskiej armii. Dzięki kontraktowi zyskamy super nowoczesny śmigłowiec. Przy jego tworzeniu będą brali udział również inżynierowie ze Świdnika, a to podnosi możliwości zakładu o kolejny stopień. PZL nie będzie tylko dostawcą maszyn, będzie również ich współproducentem. Może w nim powstać około 20 proc. elementów do zamówionych śmigłowców. Oczywiście zakład zyska również finansowo – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – PZL – Świdnik nadal pozostaje największym dostawcą śmigłowców dla naszego wojska. Świadczy o tym również skala kontraktu na zakup AW 101, który jest czterokrotnie wyższy, niż wcześniej podpisany z PZL-Mielec.

Wartość umowy offsetowej została wyliczona na około 400 mln zł.

– Dotyczy stworzeniem w Łodzi specjalistycznego centrum, które będzie się zajmowało serwisowaniem śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz umożliwi działania związane z badaniem i rozwojem dla Politechniki Gdańskiej – wyliczał szef MON.

Jak tłumaczą przedstawiciele Leonardo Helicopters, umowa pozwoli również na prowadzenie przez offsetobiorców kompletnych czynności obsługi technicznej zakupionych śmigłowców oraz pozyskanie technologii i wiedzy z nią związanych.

– Bardzo się cieszę, że polski przemysł będzie odbiorcą offsetu ze Świdnika. Tym bardziej, że dla PZL to dopiero początek. W tym roku w budżecie MON jest zapewnione około 130 mln zł, między innymi na serwis, remonty i modernizację Sokołów – wylicza Artur Soboń.

Najprawdopodobniej także w tym roku lub na początku przyszłego będzie sfinalizowana umowa na głęboką modernizację techniczną śmigłowców W3.

– Zapewni ona pracę dla PZL-Świdnik na najbliższe 20 lat – dodaje wiceminister.

Rządowym priorytetem stała się również wymiana śmigłowców szturmowych. Coraz bardziej realna staje się więc wizja powstania AW 249. Nowa maszyna miałaby zrodzić się we współpracy Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PZL -Świdnik i Leonardo Helicopters.

kal

 

Artykuł przeczytano 6510 razy

Last modified: 8 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści