piątek, 23 lutego 2024r.

Modlitwa za ofiary II wojny światowej

Autor: |

W ostatnią niedzielę maja, w Lesie Krępieckim odprawione zostały msza święta i nabożeństwo majowe w intencji ofiar II wojny światowej i zamordowanych w obozie na Majdanku. Zgromadziła wielu mieszkańców pobliskich miejscowości, którzy modlili się za spokój ich dusz.

– Po raz kolejny spotykamy się w tym szczególnym miejscu, gdzie przed dziesiątkami lat dokonała się wielka niesprawiedliwość i wielka zbrodnia, gdzie zginęli niewinni ludzie. Chcemy modlić się w ich intencji. Gromadzi nas też dzisiaj szczególna uroczystość. Mija 50 dni od świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To Zielone Święta, uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tak bardzo potrzebne są jego łaski i dary, abyśmy byli mocni i silni w dawaniu naszego świadectwa o Panu Bogu w naszej codzienności. Ogarniając wszystkich, którzy tu zginęli, w latach 1941-1944, jak głosi napis na pomniku, naszą pamięcią i modlitwą, chcemy prosić o hojność Bożego miłosierdzia dla nich i wypraszać wstawiennictwa naszej patronki Najświętszej Maryi Panny – mówił ks. Józef Swatowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce. Dodał: – Do Lasu Krępieckiego przywożono  ciała pomordowanych w obozie na Majdanku i palono na stosach. Ale przyprowadzano tu też żywych. Kobiety, dzieci, mężczyzn. Z nadzieją słyszeli, że idą do pracy. Ale gdy już skręcali w ten las, wiedzieli, że przybliża się kres ich życia. Było ono nierzadko jeszcze bardzo krótkie, a każda z tych osób miała zapewne jeszcze wiele planów. Czy wszyscy byli przygotowani na spotkanie z Panem? Myślę, że na pewno nie. Ale ci, którzy ich mordowali, w pewnym sensie wzięli na siebie ich grzechy. Trudno zrozumieć to, co się stało i co się właściwie ciągle dzieje wśród ludzi.

Po nabożeństwie pani Maria Winiarska wyrecytowała wiersz Edwarda Polichy, zaś uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalinówce zaprezentowali program słowno-muzyczny. Przedstawili informacje o wydarzeniach II wojny światowej, relacje świadków. Zaśpiewali „Rotę” oraz „Polskie kwiaty”. Złożyli również kwiaty pod pomnikiem.

aw

O wydarzeniach dotyczących historii Lasu Krępieckiego można przeczytać tutaj https://glosswidnika.pl/historia-jednego-zdjecia/

Artykuł przeczytano 887 razy

Last modified: 29 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »