środa, 19 marca 2025r.

Mobilność uszyją na miarę

Autor: |

Maraton programistyczny trwał 48 godzin. Zespoły z całej Polski głowiły się nad rozwiązaniem czterech zagadnień, wśród nich również jednego z naszego miasta. Najlepszy okazał się AiRonmen, który za pomocą Agregatora Mobilności Mieszkańców chce zbadać, gdzie i czym przemieszczają się świdniczanie.

Hackathon dla Miast to jedno z głównych wydarzeń GovTech Festivalu. Jego celem było znalezienie nowoczesnych rozwiązań dla problemów zgłaszanych przez miasta. W sumie wyzwania przesłało 30 samorządów. Ostatecznie wybrano cztery najciekawsze. Wśród nich znalazło się również wyzwanie z naszego miasta, zatytułowane „Mobilność szyta na miarę”. Do finału dotarły także propozycje z Chełma („Bezpieczna segregacja odpadów medycznych”), Stargardu („Generator lokalnego biznesu”) oraz Zduńskiej Woli („Energetyczna transformacja miasta”).

W miniony weekend nad ich rozwiązaniem pracowało 48 zespołów programistycznych. Na opracowanie i przedstawienie swoich pomysłów mieli 48 godzin. Na posterunkach czuwali również urzędnicy ze wszystkich czterech samorządów, którzy na bieżąco odpowiadali na pytania programistów. W poniedziałek wszystko było już jasne. Podczas gali podsumowującej Hackathon dla Miast nagrodzono najlepsze propozycje.

– Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału w takim wydarzeniu oraz wszystkim uczestnikom za ogrom pracy – mówiła Justyna Orłowska, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

– To nie jest tak, że największe samorządy tworzą najbardziej innowacyjne rozwiązania. Mamy poczucie, że miasta średnie są od wielu lat obecne w Polskim Funduszu Rozwoju i w myśleniu, w jaki sposób zmieniać Polskę i wspierać lokalne społeczności, żeby mogły się rozwijać – dodawał Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nagrodę dla zwycięzcy świdnickiego wyzwania wręczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

– Dziękuję wszystkim, którzy podczas 48 godzin intensywnie pracowali nad naszym wyzwaniem. Wśród nich byli programiści, ale również urzędnicy, którzy przez cały weekend służyli wsparciem zespołom. Nasze miasto po raz kolejny uczestniczy w programie GovTech. Podczas poprzedniej edycji pozyskaliśmy aplikację, która służy nie tylko Świdnikowi, ale wielu samorządom w Polsce. Mam nadzieję, że przygotowane podczas Hakatonu rozwiązanie również będzie skalowana na inne samorządy – mówiła E. Jankowska.

Nagrodę za rozwiązanie wyzwania „Mobilność szyta na miarę” otrzymał zespół AiRonmen. Programiści zaproponowali Agregator Mobilności Mieszkańców.

– Będzie to rodzaj oprogramowania dla Urzędu Miasta, które wykorzystując różne źródła, wśród nich choćby monitoring miejski, będzie zbierać i analizować, godzina po godzinie, dane o ruchu pieszym, rowerowym i samochodowym – tłumaczy Katarzyna Lis, naczelnik Wydziału Promocji w UM.

Oprogramowanie będzie rozpoznawać pieszych, samochody, rowerzystów, a nawet psy. Dzięki temu do ratusza wpłynie pełna informacja o tym, w których częściach miasta ruch jest największy. Urzędnicy dowiedzą się rówmież jakie rejony świdniczanie jeżdżą rowerami, gdzie spacerują i z którego z przystanków korzystają najczęściej. Dane posłużą urzędnikom, między innymi, do opracowywania rozkładów jazdy autobusów miejskich, planowania budowy nowych dróg dla rowerów, chodników, placów zabaw, czy lokalizacji elementów małej architektury (ławki, kosze na psie odchody).

Zwycięzcy zmagań mają teraz czas na dopracowanie swojego projektu i jego wdrożenie. Nowe oprogramowanie powinno zacząć działać w maja przyszłego roku.

 

Artykuł przeczytano 1778 razy

Last modified: 27 listopada, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści