wtorek, 20 kwietnia 2021r.

Miasto wspomoże szpital

Autor: |

To już pewne, do świdnickiej lecznicy trafi 800 tys. zł z miejskiego budżetu. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego. Mimo, że szpital nie podlega ratuszowi, w poniedziałek radni dali „zielone światło” tej inwestycji.

O pomyśle utworzenia w świdnickim szpitalu Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, pisaliśmy już dwa tygodnie temu. Na pomoc jednostki mogliby liczyć pacjenci, którzy wymagają długoterminowej opieki. SP ZOZ, co prawda podlega Starostwu Powiatowemu, ale przedstawiciele lecznicy o pomoc w sfinansowaniu oddziału zwrócili się do władz miasta. Dyrektor SP ZOZ, Jacek Kamiński poprosił o przekazanie na ten cel 800 tys. zł. Całość przedsięwzięcia została wyceniona na 1 mln zł.

– Uważamy, że stworzenie takiego oddziału jest w pełni uzasadnione i ważne dla naszych mieszkańców. Dlatego na najbliższą sesję Rady Miasta, przygotujemy projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy. Oczywiście ostateczna decyzja będzie należała do radnych – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Sprawa stanęła na poniedziałkowej sesji. Został na nią zaproszony również szef szpitala, który przybliżył samorządowcom ideę stworzenia ZOL. Radni chcieli także wiedzieć, czy powstanie zakładu oznacza likwidację, któregoś z istniejących obecnie oddziałów.

– Opieka długoterminowa jest niezwykle potrzebna. Takich łóżek jest ciągle za mało – mówił Jacek Kamiński. – Na potrzeby ZOL musimy wygospodarować miejsce, w ramach oddziału wewnętrznego, który i tak zajmował się takimi osobami. Powstanie zakładu nie odbywa się dosłownie kosztem czegoś, chodzi raczej o nowe zdefiniowane opieki przeznaczonej dla tych dokładnie pacjentów.

Kto się dołoży?

Radni pytali również, czy powstanie ZOL będą współfinansować inne gminy w powiecie. – Szpital jest w trudnej sytuacji finansowej. Ostatnie 2-3 lata to bardzo dynamiczny wzrost kosztów i nienadążający wzrost przychodów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Stratę za zeszły rok w wys. 1,5 mln zł pokrył powiat – tłumaczył J. Kamiński. – W pandemii pomogły nam także Piaski, ale pozostałe gminy informowały, że ich dochody są za niskie i trudno im znaleźć pieniądze na wsparcie dla szpitala.

– Mimo obecnej sytuacji i zmniejszających się dochodów, nie możemy nie dostrzegać tak ważnych kwestii społecznych jak pomoc osobom wymagającym opieki długoterminowej. Zapewnimy finansowanie inwestycji w 80 proc. Nie będziemy się licytować, kto da więcej. Pamiętamy, że największa liczba osób korzystających ze szpitala to mieszkańcy Świdnika i dla ich dobra działamy – dodawała E. Jankowska.

Zakład będzie zlokalizowany na drugim piętrze budynku szpitala przy al. Lotników Polskich 18. Same prace budowlano – remontowe mają pochłonąć 750 tys. zł. Oddział ma mieć możliwość opiekowania się jednocześnie 28 pacjentami w 12 salach. Około 200 tys. zł ma kosztować niezbędne wyposażenie. Władze szpitala planują uruchomienie ZOLu w październiku tego roku.  

W głosowaniu większość radnych poparła zmiany w budżecie, wśród których znalazła się również dotacja dla szpitala. Cztery osoby z klubu Świdnik Wspólna Sprawa, wstrzymały się od głosu.

Artykuł przeczytano 298 razy

Last modified: 5 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?