wtorek, 22 września 2020r.

Miasto wolności

Autor: |

Dzisiaj, przed Miejsko Powiatową Biblioteką Publiczną stanęły gabloty z wystawą zatytułowaną „Świdnik miasto wolności, od komunizmu do wolnej Polski”. Termin jej otwarcia nie był przypadkowy. Dokładnie 40 lat temu, 8 lipca 1980r. rozpoczął się protest załogi Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, nazwany później Świdnickim Lipcem.

– Chcemy przypomnieć mieszkańcom, że w Świdniku wszystko się zaczęło,  że ruch „Solidarności” nie był pojedynczym epizodem, ale składał się z wielu elementów budujących naszą dzisiejszą tożsamość. Pokazujemy wydarzenia z historii miasta, walkę o pierwszy kościół. Podkreślamy często przemilczaną rolę kobiet i historyczne znaczenie postaci ks. kanonika Jana Hryniewicza, który nie tylko zezwalał na organizację związkowych spotkań na terenie parafii, ale również uczynił z niej centrum pomocy dla represjonowanych. Wystawa zawiera też, wciąż uzupełnianą, listę osób zaangażowanych w podziemną walkę z komunistycznym reżimem – mówił Piotr Jankowski, dyrektor biblioteki.

Fotografie i dokumenty eksponowane na wystawie pochodzą z portalu Świdnik na Kartach Historii, teksty z książki dr. Leszka Pietrzaka „ Świdnik, Miasto wolności”. Pozycja, czerpiąca z zasobów informacyjnych i wydana nakładem MPBP ze środków promocji Gminy Miejskiej Świdnik,  będzie rozdawana w sobotę, uczestnikom uroczystości rocznicowych w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Jako element aktywności edukacyjnej miasta ma również trafić, między innymi, do bibliotek uniwersyteckich i mediów, dla popularyzacji wiedzy na temat roli Świdnika w odzyskiwaniu przez Polskę suwerenności.

Do końca lipca wystawa będzie eksponowana przed biblioteką, później przeniesie się do jej wnętrza.
jmr

Program obchodów rocznicy  „Świdnickiego Lipca ‘80”
Uroczystości rocznicowe odbędą się w sobotę 11 lipca. Będą skromniejsze niż zwykle. Bogate plany organizatorów, czyli Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PZL-Świdnik i Miejskiego Ośrodka Kultury, pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Godz. 16.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” na terenie PZL-Świdnik

Godz. 18.00 – uroczysta msza św. w kościele p.w. NMP Matki Kościoła

Po zakończeniu mszy św. – historyczno – patriotyczny recital Norberta „Smoły” Smolińskiego.

Imprezy towarzyszące: Wystawa IPN „Tu rodziła się Solidarność” (na pl. Konstytucji 3 maja), uruchomienie portalu www.swidnickilipiec.pl, premiera teledysku Moniki Kowalczyk&Javeure.

Organizatorzy uroczystości apelują do uczestników o zachowanie rygorów sanitarnych.

 

Artykuł przeczytano 346 razy

Last modified: 8 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?