czwartek, 28 października 2021r.

Miasto na fotelu lidera

Autor: |

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking liderów samorządowych inwestycji 2017-2019. Listę podzielono na kilka kategorii: województwa i miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasta inne oraz gminy wiejskie. W swojej kategorii Świdnik ulokował się na 30 miejscu.

Ranking publikowany jest od prawie 20 lat. Pod uwagę brana jest w nim całość wydatków majątkowych w ciągu ostatnich 3 lat. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie, plebiscyt uwzględnia także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

Wśród miast wojewódzkich pozycję lidera zajęło Opole, natomiast wśród województw Podlasie. Najwięcej na inwestycje przeznaczają: powiat leszczyński (kategoria: powiaty), Polkowice (kategoria: miasto powiatowe), Krynica Morska (kategoria: miasta inne) oraz Kleszczów (kategoria: gminy wiejskie). Świdnik znalazł się na 30 miejscu miast powiatowych. Oznacza to, że wydał na inwestycję 1048,70 zł na osobę. To zdecydowanie lepszy wynik niż te, które osiągał w latach 2015-2017 (190 miejsce) oraz 2016-2018 (140 miejsce).

– Od 2018 roku konsekwentnie realizujemy wizję rozwoju miasta. Bez inwestycji czy dróg, Świdnik nie przyciągałby do siebie nowych mieszkańców i przedsiębiorców, chcących prowadzić u nas działalność gospodarczą. W tegorocznym budżecie przeznaczyliśmy na inwestycje około 140 mln zł. Możemy pochwalić się wysokimi dotacjami. Na budowę miejskich ulic pozyskaliśmy około 13 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych, a 14 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To więcej niż trafi do znacznie większych miast w województwie. A to  zaledwie garść otrzymanych dofinansowań – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Ranking to jednak tylko ranking. Dla nas najważniejsze jest, by Świdnik cały czas się rozwijał i był dobrym miejscem do życia. Niemniej jednak, bardzo cieszy nas ten wynik. Nie spoczywamy na laurach. Działamy dalej, żeby w kolejnych latach zajmować jeszcze wyższe miejsca. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do pierwszej dziesiątki.

af

Artykuł przeczytano 618 razy

Last modified: 15 października, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?