sobota, 24 lutego 2024r.

Miasto będzie sprzedawać węgiel

Autor: |

Samorządy w całej Polsce rozpoczęły przygotowania do sprzedaży węgla po preferencyjnych cenach. Nad wdrożeniem nowego zadania pracuje także władze Świdnika. Chcą być gotowe, gdy tylko nowe przepisy wejdą w życie.

W minionym tygodniu Sejm uchwalił tzw. ustawę węglową. Zgodnie z nią, samorządy będą mogły kupować węgiel po 1500 zł za tonę i sprzedawać go za maksymalnie 2000 zł. Różnica 500 zł ma pokryć ewentualne koszty logistyczne. Teraz nad ustawą pracuje Senat.

– Chcą uprościć ścieżkę sprzedaży, poprzez rezygnację z zapisu o tym, że gmina musi wprowadzić uchwałę, aby móc sprzedawać węgiel. W grę wchodzą też kwestie zamówień publicznych. Spółka gminna nie może wziąć czegoś od spółki skarbu państwa. Musi ogłosić przetarg – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Świdnik jest jednym z wielu miast, które deklaruje chęć zakupu rządowego węgla i jego sprzedaży wśród swoich mieszkańców. Podobną decyzję podjęły też, m. in. Ostrołęka, Jasło czy Grudziądz. W poniedziałek władze miasta ogłosiły, że zbierają informacje o zapotrzebowaniu na węgiel. E-maile w tej sprawie wysłało ponad 100 osób, jednak wiadomo, że w Świdniku jest około 700 gospodarstw domowych ogrzewanych paliwem stałym.

  – Biorąc pod uwagę szacunek mailowy, zapotrzebowanie jest na 200 ton węgla, ale zamówimy 300. To tak na początek. Oczywiście będziemy mieli możliwość zwiększenia tej liczby. Wiem, że pojawiły się zarzuty, że o zapotrzebowanie pytaliśmy na Facebooku. Wojewoda Lubelski dał nam bardzo mało czasu na oszacowanie. Nie chcieliśmy robić tego z głowy, dlatego staraliśmy się przekazać tę informację jak najszerszą drogą. Przez Facebooka, ale także media i pocztą pantoflową – wyjaśnia M. Dmowski. – Na sam dodatek węglowy wypłaciliśmy 1,5 mln zł dla około 500 gospodarstw domowych.

Zgodnie z planem, w Świdniku sprzedażą ma zająć się Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek. Nie wiadomo jednak, czy skład zostanie zlokalizowany na terenie bazy miejskiej spółki.

– Zastanawiamy się, czy jest tam wystarczająco dużo miejsca, czy też będzie trzeba wydzierżawić teren w mieście. Na pewno potrzebna będzie też waga, żeby mieszkańcom było wygodniej – dodaje zastępca burmistrza.

Węgiel sprzedawanych w Świdniku ma być dostarczany przez Polską Grupę Górniczą oraz Polską Grupę Węglową. Jego cena ma wynosić maksymalnie 2000 zł za tonę, jednak władze Świdnika jeszcze jej nie określiły.

– Jeszcze się nad nią zastanawiamy. Musimy oszacować koszty – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

af, fot. PAP/Leszek Szymański / www.samorzad.pap.pl

Artykuł przeczytano 886 razy

Last modified: 27 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »