wtorek, 11 sierpnia 2020r.

Mełgiew. Przybywa mieszkańców, radni zadowoleni

Autor: |

Radni gminni dobrze ocenili pracę wójt Magdaleny Wójcik – udzielili jej wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok.

Co zwraca uwagę w raporcie o stanie gminy w ubiegłym roku? W przeciwieństwie do innych samorządów z regionu, np. Trawnik, w gminie Mełgiew przybywa mieszkańców.

Pod koniec ubiegłego roku gmina liczyła 9776 osób – to o 142 więcej niż rok wcześniej. Najwięcej przybyło w Krępcu – 57 mieszkańców. W sumie 11 miejscowości wzbogaciło się o mieszkańców, a 7 ich straciło.

– Idziemy w stronę, żeby gmina liczyła do końca naszej kadencji 10 tys. osób – ocenił Janusz Oleszek, przewodniczący Rady Gminy.

– Mamy niewielki wpływ na liczbę urodzin i zgonów. Mamy jednak duży wpływ na stworzenie dobrych warunków do zamieszkiwania na naszym terenie – mówiła radna Magdalena Kurowska. Radną cieszył wzrost wpływów z podatku od osób fizycznych. Postulowała też działania – np. obniżkę podatku od nieruchomości – które zachęcą do zakładania firm w gminie Mełgiew (wpływy od osób prawnych zmalały w 2019 roku).

– Jesteśmy konkurencyjni w stosunku do innych gmin jeśli chodzi o podatek od nieruchomości – stwierdziła wójt M. Wójcik. Dodała: – Mamy plany, żeby zachęcać przedsiębiorców do dzielenia się ze mną i radnymi wiedzą i opiniami, żebyśmy rozwijali się.

Ostatecznie wszyscy radni byli za udzieleniem wotum zaufanie wójt gminy.

– Dziękuję za zaufanie, ja również wierzę, że działamy wspólnie dla najważniejszej sprawy jaką jest podniesienie jakości życia mieszkańców, zadbanie o każdego w lokalnej społeczności – powiedziała M. Wójcik po głosowaniu.

Radni ocenili, że wójt dobrze gospodarowała pieniędzmi z budżetu gminy. W ubiegłym roku dochody wyniosły 48,1 mln zł, a wydatki 45,1 mln zł. Samorządowi udało się zdobyć 5,24 mln zł z dotacji zewnętrznych – w porównaniu do 1,5 mln zł w 2018 roku.

– Różnica jest kolosalna. Ubiegły rok był rozruchowy, myślę, że tych środków będziemy wykorzystywać coraz więcej – mówiła wójt M. Wójcik.

Najdroższymi inwestycjami minionego roku były przebudowa dróg w Jackowie (1,09 mln zł) oraz projekt realizowany w ramach Mobilnego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego (5,77 mln zł) – budowa chodników, ścieżek rowerowych oraz  zatok autobusowych.

Radni skwitowali wójt jednogłośnie z wykonania ubiegłorocznego budżetu.

rp

Artykuł przeczytano 110 razy

Last modified: 6 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?