środa, 03 marca 2021r.

Mełgiew. Mniej przestępstw, ale groźni oszuści

Autor: |

W gminie jest bezpieczniej niż w poprzednim roku – wynika z danych policyjnych zaprezentowanych na dzisiejszej Radzie Gminy. Jednak niektórych złych zjawisk przybyło.

Statystyki pokazują, że w całym powiecie spadła liczba przestępstw. W ubiegłym roku było ich 769 czyli o 37 procent mniej niż w 2019 (przestępstw kryminalnych ubyło o 13 proc.).

Jak wygląda sytuacja w Mełgwi? Policja zanotowała 25 przestępstw z kategorii najbardziej uciążliwych dla mieszkańców, m.in. kradzieży, rozbojów, oszustw czy włamań.

Prawdziwym utrapieniem są oszuści, którzy działają za pośrednictwem internetu. Tylko w Świdniku było więcej oszustw niż w gminie Mełgiew.

– Najwięcej osób pada ofiarą oszustw podczas zakupów na platformach internetowych – mówił Tomasz Jachowicz, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Świdniku. Chodzi przede wszystkim o zakupy na OLX lub za pośrednictwem Facebooka.

Niestety niektórych zdarzeń jest więcej niż w ubiegłym roku.

Przybyło zatrzymanych kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. W 2019 roku było ich 148, a w ubiegłym już 202.

– Może to świadczyć o pogłębianiu zjawiska lub o efektach pandemii koronawirusa, bo ludzie różnie reagują na stan izolacji – oceniał Tomasz Jachowicz.

Więcej jest policyjnych interwencji. W 2019 naliczono ich 931 a w 2020 aż 1375.

Jest jeszcze nowość związana z walką z pandemią COVID-19.

– Dużym obciążeniem było dla funkcjonariuszy sprawdzanie osób przebywających na kwarantannie – wskazał zastępca komendanta. Policjanci zaglądali po kilka lub kilkanaście razy do ponad 15 tys. mieszkańców powiatu przebywających w izolacji.

Dobre wiadomości? Mniej osób zginęło w wypadkach drogowych w całym powiecie. W 2020 policjanci zarejestrowali 26 wypadków, w których trzy osoby zginęły, a 29 zostało rannych. W samej gminie Mełgiew doszło do dwóch wypadków z trzema rannymi oraz 75 kolizji.

– Na drogach w gminie Mełgiew zagrożenie jest na poziomie niskim – ocenił T. Jachowicz.

Niezmiennie powodem wypadków i kolizji jest niedostosowanie prędkości auta do warunków panujących na drodze oraz wymuszenie pierwszeństwa. Piesi wpadają pod koła wchodząc niespodziewanie na jezdnię lub przechodząc przez drogą w niedozwolonym miejscu.

Zastępca Komendanta KPP w Świdniku dziękował władzom gminy za wsparcie zakupu radiowozu (samorząd przekazał 5 tys. zł). Zachęcał też mieszkańców do korzystania z internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy może zgłosić miejsce, a patrol je sprawdzi. W ubiegłym roku policja miała 744 zgłoszeń. Najwięcej dotyczyło picia alkoholu w miejscach publicznych. Mapę znajdziemy pod adresem:

www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze

(rp)

Artykuł przeczytano 354 razy

Last modified: 27 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?