poniedziałek, 20 maja 2024r.

Lot do wolności

Autor: |

Co jesteś gotów zrobić, aby być wolnym? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Grzegorz Linkowski, reżyser filmu „Lot do wolności”, opowiadającego historię pasażerów samolotu świdnickiego aeroklubu. Pilotowany przez Leszka Piłata Jak 12 A o znakach SP-KLA, zamiast do Leszna trafił za żelazną kurtynę.

24 października, o godzinie 11.26 maszyna wystartowała z lotniska w Świdniku. Oficjalnie celem było Leszno. W rzeczywistości stało się nim berlińskie lotnisko Tempelhof, miejsce, w którym dla lotniczych straceńców, uciekinierów z komuni­stycznej Polski, zaczynała się wolność.
Na trop historii wpadli, przeglądając teczki w archiwum lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, regionaliści ze Świdnika. Opracowanym przez nich tematem, zamieszczonym na portalu z portalu Świdnik na kartach historii, zainteresowali się Krzysztof Załuski i Grzegorz Linkowski. Później regionaliści znaleźli się również w gronie konsultantów historycznych przy produkcji materiału. W poniedziałek, w Lublinie odbyła się premiera filmu opowiadającym o niezwykłym locie.
Zdjęcia do obrazu, który początkowo miał nosić nazwę „Pokonać mur” lub „Tajemnicza ucieczka na Tempelhof”, rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia 2018 roku. Do Świdnika, gdzie pracowano nad produkcją, przylecieli Leszek Piłat, a także Jacek Draczewski wraz ze swoim synem, który miał tyle lat, co on w czasie ucieczki. Materiał powstawał na lotnisku, skwerze z fontanną oraz w Strefie Historii.
Wkrótce film o odwadze świdniczan zostanie wyemitowany w telewizji. Jego pokaz planowany jest także w naszym mieście.
Autorem scenariusza „Lotu do wolności” jest Krzysztof Załuski. Anima­cje, które stanowią integralną część filmu, wykonał świdniczanin, Paweł Łuciuk. Z organizacyjną i finansową pomo­cą w realizacji przyszli: samo­rząd Świdnika, Urząd Marszałkowski w Lublinie i Telewizja Polska, na któ­rej zamówienie produkcja powstała.

af

https://www.youtube.com/watch?v=0IeSxKY20eE&feature=player_embedded

Artykuł przeczytano 2119 razy

Last modified: 24 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content