poniedziałek, 20 maja 2024r.

Lekcja cierpliwości na Racławickiej

Autor: |

Remont jednej z głównych ulic, choć bardzo potrzebny, daje się we znaki świdniczanom mieszkającym w pobliskich blokach. Na utrudniony dojazd do osiedla Brzeziny zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników: – Aby dostać się autem do ul. Głogowej czy Wiśniowej, trzeba skorzystać z uliczki prowadzącej wzdłuż bloków przy ul. Racławickiej. Nie jest to wygodne, ani bezpieczne.

Sprawa absorbuje również samych mieszkańców wspomnianych budynków, którzy zauważyli, że zwiększył się ruch pojazdów:
– W tym miejscu chodzą piesi i bawią się dzieci. Dodatkowo, przejeżdżające tędy samochody wzniecają kurz, który osiada na oknach mieszkań na niższych piętrach.

– To, co fundują nam drogowcy nie powinno mieć miejsca. Przy zamkniętej ulicy Racławickiej od Kauflandu, dzisiaj nie można było wjechać w ul. Klonową od Kusocińskiego. Przy Szkole Podstawowej nr 7 drogowcy zwęzili jezdnię z obu stron przy nieskończonej ul. Racławickiej.   Codziennie jest problem z dowozem dzieci do szkoły i przejazdem tą ulicą. Poza tym, całkowite zamknięcie Racławickiej, a nie na przykład tylko jednej strony i wytyczenie objazdu do ul. Kosynierów, powoduje w godzinach szczytu niesamowite korki – mówi kolejny mieszkaniec.

Jedna z głównych arterii Świdnika, na której prowadzone są obecnie prace, należy do powiatu. Inwestycja pochłonie około 8 mln zł. Urzędnicy ze starostwa pozyskali na nią dotację z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Część pieniędzy dołoży również miasto. Przedstawiciele powiatu zapewniają, że chcą, by mieszkańcy jak najmniej odczuli remont, jednak ze względu na termin realizacji przedsięwzięcia, który upływa z końcem roku, konieczna jest pełna mobilizacja wykonawcy.

– Wymusiło to pewne decyzje, jak choćby zamknięcie fragmentu ul. Krępieckiej i wyznaczenie objazdów. Do tej pory jednak nie zgłoszono do nas żadnych uwag dotyczących wzmożonego ruchu przy blokach, przy Racławickiej. Niemniej apeluję do kierowców o zachowanie zgodne z przepisami, a do pieszych o wzmożoną czujność, gdyż jest to okolica sąsiadująca z terenem budowy – wyjaśnia starosta Łukasz Reszka.

W ubiegłym tygodniu Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A., które remontuje Racławicką, zajęło się odcinkiem do skrzyżowania al. Armii Krajowej i wyjazdu ze Szkoły Podstawowej nr 7. Usuwane są krawężniki, ciągi piesze oraz pas zieleni rozdzielający jezdnie. Jednocześnie prowadzone są prace zabezpieczające sieć uzbrojenia terenu. Gdy ten etap zostanie wykonany, przedsiębiorstwo przygotuje podbudowę pod jezdnie.

Zakończono również niezbędne prace ziemne, dzięki czemu kierowcy mogą poruszać się od skrzyżowania ul. Kosynierów, w kierunku Ronda Żołnierzy Wyklętych.
– W najbliższym czasie, po wykonaniu prac związanych z uzbrojeniem sieci ciepłowniczej, w okolicy skrzyżowania ul. Racławickiej, Kosynierów, Krępieckiej i Głogowej, wykonawca przystąpi do budowy ronda. Wtedy trzeba będzie liczyć się z kolejnymi zmianami w organizacji ruchu w tej okolicy – dodaje Ł. Reszka.

Finisz remontu planowany jest w październiku. Oprócz nowej nawierzchni, pojawią się też chodniki i ścieżka rowerowa.

Artykuł przeczytano 1773 razy

Last modified: 9 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content