środa, 19 czerwca 2024r.

Koniec z gruntówkami

Autor: |

Ulica Malinowa jest już wyrównana i gotowa do położenia asfaltu. To na niej władze miasta chcą przetestować nowy sposób budowy dróg gruntowych.

Prace na Malinowej zaczęły się tydzień temu. Powstała podbudowa, na której drogowcy położą asfalt.
– Teraz czekamy na zezwolenie ze starostwa powiatowego – informuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Zgodnie z szacunkami PK Pegimek, firmy zajmującej się utrzymaniem dróg w mieście, asfalt na 200 – metrowej ulicy Malinowej pojawi się za tydzień.

– W przyszłym roku planujemy wykonać kilkanaście kilometrów dróg gruntowych. Dlatego teraz sprawdzamy, na co trzeba zwrócić uwagę i ile to będzie kosztować – mówi Jerzy Irsak, prezes PK Pegimek.

Od wiosny przedsiębiorstwo zajmuje się utwardzaniem gruntówek. Wykorzystuje do tego lepszej jakości kruszywo drogowe. Już teraz na liście wzmocnionych jest 29 ulic, czyli ponad 10 kilometrów dróg.

W pierwszej kolejności prace wykonywane są tam, gdzie mieszka najwięcej osób, m. in. na Drewnianej, Wiejskiej,  Deotymy, Działkowca. W sumie na remonty miasto wyda w tym roku ok. 800 tys. zł. Kwota jest rekordowa, bo dotychczas w budżecie zapisywano na ten cel ok. 180 tys. zł rocznie.

– To nie są pieniądze “wyrzucone w błoto”. W ten sposób powstała dobra podbudowa pod asfalt – tłumaczy M. Dmowski.

Pegimek szykuje się do przyszłorocznych prac. W planach jest m.in. zakup rozściełacza – maszyny, która rozprowadzi kruszywo, a potem asfalt.
– Oszacowałem, że warto zainwestować w takie urządzenie, bo jego koszt szybko się zwróci – mówi Jerzy Irsak.

Na terenie Świdnika jest ok. 20 kilometrów dróg gruntowych. Władze miasta planują wyasfaltować je w dwa lata. Dodatkowa infrastruktura: chodniki, latarnie, ścieżki rowerowe, będzie powstawała stopniowo, w zależności od zasobności miejskiego budżetu.

rp

Artykuł przeczytano 2431 razy

Last modified: 29 listopada, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content