poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Komitet SOS z myślą o potrzebujących

Autor: |

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego, ustanowiony 28 lat temu przez papieża Jana Pawła II. W naszym mieście, w odwiedziny do osób starszych, samotnych i rzadko wychodzących z domu ruszą wolontariusze Komitetu Pomocy SOS Solidarność i prowadzonej przez niego świetlicy. Wesprą ich uczniowie z „Trójki”, działający w Szkolnym Klubie Wolontariatu pod opieką Katarzyny Radek. Patronat nad akcją, od początku jej istnienia, sprawuje burmistrz Waldemar Jakson.

– Pierwsze odwiedziny w ramach Dnia Chorego odbyły się 12 lat temu. Wraz z upływem czasu rosła liczba osób, którym zanosiliśmy okolicznościowe listy, kwiaty i drobne upominki. W ubiegłym roku, po raz pierwszy odwiedziliśmy pacjentów świdnickiego szpitala. W tym roku planujemy wizyty u ok. 160 mieszkańców. Będziemy też gościli w Miejskim Centrum Usług Socjalnych. Jak się okazuje, świdniczanie bardzo potrzebują takich spotkań i życzliwości drugiego człowieka. Są to ludzie, którzy budowali nasze miasto, więc należy im się szacunek i wsparcie, nie tylko z okazji święta, ale również na co dzień. Po odwiedzinach odbieram od nich wiele telefonów z podziękowaniami. Są wzruszeni, że ktoś o nich pamiętał, porozmawiał z nimi. Trzeba też wspomnieć, że te spotkania mają również wielką wartość dla naszych młodych wolontariuszy. Często stanowią niezwykłą lekcję historii, jakiej na pewno nie doświadczą w szkole – mówi Urszula Radek, prezes komitetu.
Loterie i kiermasze
Wolontariusze komitetu tradycyjnie pojawią się na lutowym balu karnawałowym KM NSZZ „Solidarność” WSK PZL-Świdnik. Przygotują loterię, w której będzie można wygrać, między innymi, książki, pluszaki i biżuterię. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony zostanie na wsparcie Magdaleny i Zbyszka Białych ze Świdnika.
– Będzie to jedna z wielu akcji komitetu, jakie planujemy w tym roku – zaznacza pani Urszula. – Na pewno zorganizujemy jeszcze inne loterie, a także kiermasze książek. Pomocy potrzebują również zmagająca się z nowotworem Martynka, niewidomy Łukasz oraz pan Daniel, który w wyniku ciężkiej choroby stracił obie nogi. Staramy się wesprzeć każdego. Jednocześnie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy angażują się w nasze działania.
Jeśli ktoś chciałby przekazać fanty na loterie, na przykład zabawki, gry, książki, maskotki czy bibeloty, może je przynieść do magazynu komitetu, który mieści się przy ul. Hotelowej 6a/4. Wolontariusze dyżurują tam w czwartki, w godz. 16.00-18.00.
aw

Datki dla Martynki Kiryluk i Łukasza Berezy można wpłacać na konto Komitetu Pomocy SOS Solidarność. Jego numer: 54 1240 2454 1111 0000 3937 1748, z dopiskiem „dla Martynki” lub „dla Łukasza”.
Wpłaty dla Daniela Siegiedy poprzez stronę www.siepomaga.pl/nogi-daniela.
Wpłaty dla Magdaleny Białej poprzez stronę www.pomagam.pl/magdabiala.

Artykuł przeczytano 1214 razy

Last modified: 16 stycznia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »