sobota, 06 czerwca 2026r.

Kolejne ofiary oszustów

Autor: |

Dwóch mieszkańców naszego powiatu straciło pieniądze podczas zakupów na portalach ogłoszeniowych.

Kolejne zgłoszenia od osób oszukanych podczas zakupów na portalach ogłoszeniowych wpłynęły do świdnickiej policji.

Dwie osoby znalazły interesujące je przedmioty, nawiązały kontakt ze sprzedającymi, uzgodniły ostateczną cenę i wpłaciły pieniądze na wskazane konta sprzedających. Co było dalej? Kontakt natychmiast się urwał, a nieuczciwy użytkownik usuwał konto na platformie.

– Apelujemy o zachowanie rozwagi podczas zakupów online – mówi aspirat Elwira Domaradzka z Komendy Powiatowej Policji w Świdniku.

Policjanci przypomina, że jeżeli nie wykażemy się minimalną ostrożnością podczas zakupów w sieci, to łatwo możemy zostać oszukani.

– Pamiętajmy, że sprawcy działają w różny sposób i mają tylko jeden cel – uzyskać od swojej ofiary jak najwięcej pieniędzy – podkreśla E. Domaradzka.

Oto podstawowe zasady zakupów w internecie:

  • staraj się korzystać ze sprawdzonych stron,
  • sprawdzaj możliwe metody płatności oraz dane kontaktowe sprzedawcy,
  • unikaj płatności z góry, bądź dokonuj jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach,
  • patrz na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie,
  • nie wierz w super oferty i unikaj zakupu przedmiotów o rażąco niskiej cenie,
  • zachowaj korespondencje ze sprzedawcą,
  • nigdy nie udostępniaj żadnych swoich haseł dostępowych, numeru karty, kodu CV,
  • nie wchodź w linki przesyłane za pośrednictwem komunikatorów poza portalem ogłoszeniowym czy aukcyjnym.

(rp)

fot. Komenda Powiatowa Policji w Świdniku

Artykuł przeczytano 1359 razy

Last modified: 24 stycznia, 2021

Zmień język »
Przejdź do treści