piątek, 23 lutego 2024r.

„Kobiece Środy” powodem sporu

Autor: |

Panie bardzo go sobie chwalą, jeden z panów, jak się okazuje, ma co do niego zastrzeżenia. Fragment regulamin Parku Avia, w którym znalazł się zapis o akcji „Kobiece środy”, stał się kością niezgody pomiędzy jednym z użytkowników a zarządcą obiektu. Skarga w sprawie trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Dziś, podczas sesji, swoją opinię przedstawi Rada Miasta Świdnik.

„Kobiece środy” to akcja zainicjowana przez Świdnicką Radę Kobiet i Park Avia. Raz w tygodniu, w godzinach 15.00-22.00 panie, które krępują się korzystać z saunarium w obecności panów, mają je tylko dla siebie.

– Akcja została wprowadzona w czerwcu 2021 roku. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W każdym tygodniu bierze w niej udział od 50 do ponad 100 kobiet, co ogromnie nas cieszy. Wiele pań właśnie dzięki „Kobiecym środom” rozpoczęło przygodę z sanowaniem. Jeśli chodzi o panów, zazwyczaj spotykamy się ze zrozumieniem. Owszem, pojawiają się pytania o zorganizowanie dnia dla mężczyzn, ale raczej w formie żartów. Niemniej jednak, jeśli ktoś złoży taki wniosek, weźmiemy go pod uwagę – mówi Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor Parku Avia.

W listopadzie 2021 roku do Urzędu Miasta wpłynęła skarga na zasady funkcjonowania Strefy Relaksu w Parku Avia. Jej autor uznał, że „Kobiece środy” są objawem dyskryminacji. W lipcu tego roku skarga trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie.

– To dla nas spore zaskoczenie, ponieważ inne miasta także wprowadziły takie udogodnienia dla kobiet. Na przykład, w jednym z obiektów w Krakowie dla pań zarezerwowano cały dzień. „Kobiece środy” cieszą się dużym powodzeniem. Chciałyśmy w ten sposób zatroszczyć się o kobiety, które krępują się, gdy w saunarium w tym samym czasie przebywają mężczyźni – komentuje Agata Nawrocka, przewodnicząca Świdnickiej Rady Kobiet. – Od początku naszej działalności zachęcamy panów do kontaktu z nami. Jeśli będą chcieli wprowadzić jakąś inicjatywę dedykowaną właśnie im, pomożemy ją zrealizować.

Dziś Rada Miasta Świdnik przyjrzy się skardze, która wpłynęła do sądu i wyda własną opinię.

– Burmistrz będzie przekonywał radnych, by odrzucili skargę. Nie uważamy, że to dyskryminacji mężczyzn. To oczywiście pewien rodzaj wydarzeń dedykowanych kobietom, ale nie ma problemu, żeby powstały też takie dedykowane panom – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Park Avia to obiekt komercyjny, gdzie odbywają się różne wydarzenia dla różnych grup społecznych. Przypominamy też o godzinach dla osób niepełnosprawnych, które też można by uznać za formę dyskryminacji pozostałych osób korzystających z obiektów. Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność. Skarga byłaby jeszcze zrozumiała, gdyby w czasie przeznaczonym na wydarzenie nikt nie korzystał z saun, a jest wręcz odwrotnie. Dosłownie pękają w szwach. Dziś Rada Miasta wyda jedynie swoją opinię, bardzo ważną, bo to organ reprezentujący mieszkańców. Decyzję podejmie jednak sąd.

Artykuł przeczytano 1056 razy

Last modified: 23 sierpnia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »