czwartek, 25 lipca 2024r.

Klątwa nad Gospodarczą

Autor: |

Kilka tygodni temu zakończył się remont nawierzchni ul. Gospodarczej. Inwestycja nie została jeszcze odebrana przez urzędników z ratusza i na razie nie będzie. Przynajmniej do chwili, kiedy wykonawca nie usunie pęknięcia w nowej betonowej warstwie.

Nawierzchnia pękła kilka dni temu w jednym miejscu.

– Wezwaliśmy wykonawcę, żeby pilnie ją naprawił – mówi Karol Łukasik z Urzędu Miasta.

Magistrat jeszcze nie odebrał remontu ulicy, więc naprawa odbędzie się w ramach głównych prac. Drogowcy usuną zniszczony fragment nawierzchni, potem położą podbudowę i na tym ułożą beton wałowany. Naprawę zaczęli w środę.

Remont Gospodarczej rozpoczął się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Jednak od początku nie miał szczęścia. Najpierw dwa razy zepsuła się maszyna służąca do układania betonowej nawierzchni. Potem przyszły mrozy i śniegi. Prace zamarły na kilka tygodni. Drogowcy wrócili na Gospodarczą w lutym. Wykonali prace na odcinku ok. 1,7 kilometrów. Jednak ze względu na opóźnienia, Urząd Miasta naliczył im kary – po 871 zł za każdy dzień.

Beton wałowany to nowość na drogach w Świdniku. Władze miasta testują takie rozwiązanie, bo sprawdziło się w wielu krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W założeniu gwarantuje solidne, szybkie i tanie wykonanie prac remontowych.

– Pomysł był dobry: na drodze nie ma dziur i błota. Mieszkańcy są zadowoleni, ponieważ nie trzeba przenosić ogrodzeń i wycinać drzew – komentował w internecie jeden z mieszkańców, dodając jednocześnie, że realizacja robót pozostawia wiele do życzenia.

Szczęścia nie miała również druga droga remontowana z wykorzystaniem betonu wałowanego. Nowa nawierzchnia pojawiła się na 450 metrach ulicy Fiołkowej w grudniu. Niestety, radość z gładkiej drogi nie trwała zbyt długo. Beton popękał i konieczne były naprawy gwarancyjne. Prace na Gospodarczej i Fiołkowej mają charakter modernizacyjny i kosztowały w sumie ok. 1 mln zł. W przyszłości planowana jest budowa obu ulic wraz z pełną infrastrukturą, m.in. z chodnikami i oświetlenie.
rp

Artykuł przeczytano 2442 razy

Last modified: 8 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content