poniedziałek, 09 września 2024r.

Kierowcy, więcej rozsądku!

Autor: |

W ubiegłym tygodniu, w całym kraju funkcjonariusze policji prowadzili ogólnopolskie działania kontrolno – prewencyjne „Prędkość” i „Pasy”. Ich wyniki, przynajmniej na terenie Świdnika, wskazują, że spora część kierowców lekceważy obowiązujące przepisy i nie dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

11 marca, podczas pierwszej akcji pod nazwą „Prędkość”, świdniccy policjanci z sekcji ruchu drogo­wego skontrolowali 72 pojazdy. Ujawnili aż 41 przypadków prze­kroczeń prędkości. W tej grupie znalazło się czterech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o 50 km/h, przez co utracili prawo jazdy. – Pierwszy z kierowców został zatrzymany w miejscowości Fran­ciszków – relacjonuje asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Ko­mendy Powiatowej Policji w Świd­niku. – Czterdziestoletni kierowca, jadąc pojazdem marki Alfa Romeo, przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Kolejny, który utra­cił prawo jazdy za nadmierną pręd­kość, to 29-latek z powiatu hrubie­szowskiego. Jego samochód marki BMW miał na liczniku 104 km/h, na terenie Świdnika. W godzinach popołudniowych funkcjonariusze zatrzymali 25-letnią świdniczankę, która kierując oplem jechała ulicami miasta również o ponad 50 km/h za szybko. Niedługo potem munduro­wi namierzyli 20-latka ze Świdnika. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowa­nym o 67 km/h. Wszyscy zostali ukarani mandatami kredytowanymi oraz nałożono na nich po 10 punk­tów karnych. Ponadto zatrzymano im prawo jazdy na okres 3 miesięcy. W pozostałych przypadkach poli­cjanci wszczęli postępowania man­datowe.

14 marca trwała akcja „Pasy”. Skon­trolowano 76 pojazdów. – Wynik nas zaskoczył – przyznała E. Doma­radzka. – Policjanci ujawnili aż 52 osoby, które podróżowały bez za­piętych pasów bezpieczeństwa, w tym 3 pasażerów. Funkcjonariusze nie wybierali przypadkowych aut. Z daleka widzieli nieprawidłowo­ści, więc zatrzymywali pojazdy, w których pasy bezpieczeństwa nie chroniły kierowców. W tych przy­padkach wszczynali postępowanie mandatowe. Jedna osoba odmó­wiła przyjęcia mandatu. Został więc skierowany do sądu wniosek o uka­ranie.

Policjanci przypominają – zapięcie pasów bezpieczeństwa znacząco zmniejsza ryzyko poważnych obra­żeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

– Zapięcie pasów podczas podróży dotyczy również pasażerów jadą­cych na tylnych siedzeniach. Jeżeli to zbagatelizują, podczas zderzenia czołowego uderzą w oparcie przedniego fotela. W kon­sekwencji, obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się na­wet śmiercią osoby siedzącej z przo­du – podkreśla E. Domaradzka.

słs

Artykuł przeczytano 2206 razy

Last modified: 25 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content