sobota, 24 lutego 2024r.

Jak w szatni Barcelony

Autor: |

Od najbliższego poniedziałku do piątku, w filii nr 1 Miejsko-Powiatowej Bibliotek i Publicznej  przy ul. Ratajczaka 7 będzie można obejrzeć wystawę koszulek piłkarskich słynnego klubu FC Barcelon pochodzących z kolekcji Pawła Buconia, który deklaruje, że kibicuje Blaugranie od kiedy pamięta. W poniedziałek, od godziny 10.00 będzie można wziąć udział w spotkaniu z fanem Barcy i posłuchać wielu ciekawostek na temat jego kolekcji i samej drużyny.

Kolekcja Pawła Buconia liczy ponad 200 koszulek klubu z Katalonii. Ekspozycja obejmie koszulki domowe, wyjazdowe oraz bramkarskie.

– W latach 90., jako mały chłopak, oglądałem mecze Barcy z ojcem. Zaciekawiło  mnie, dlaczego piłkarze nie noszą na koszulkach logo sponsora. Wytłumaczył, że taka jest tradycja klubu. Na jakiś czas pojawiło się logo UNICEF, ale okazało się, że to Barcelona płaciła agendzie ONZ pieniądze za prawo jego użycia. W latach 90., chyba jako jedyny klub z europejskiej czołówki, nie starała się o sponsora, chociaż z pewnością łatwo by go znalazła. Z czasem zainteresowałem się głębiej Katalończykami. Zbierałem wycinki gazet, a gdzieś ze 12 lat temu dostałem pierwszą koszulkę. Potem kupiłem drugą i z czasem kolekcja zaczęła się powiększać. Obecnie mam ich ponad 200, ale na wystawie wszystkie się nie zmieszczą. Są koszulki meczowe, wyjazdowe i domowe piłkarzy, używane przez zawodników od 1980 roku , a także bramkarskie i kibicowskie. Pomysł na wystawę zrodził się w czasie spotkania Świdnickiego Klubu Kolekcjonera w bibliotece. Wspólnie z dyrektorem Piotrem Jankowskim doszliśmy do wniosku, że szkoda przechowywać moją kolekcję w szafie, a warto pokazać ją wszystkim zainteresowanym.

W czasie poniedziałkowego spotkania Paweł Bucoń będzie opowiadał o swojej pasji, o tym dlaczego kibicuje Barcelonie, a nie innemu wielkiemu  klubowi. W zanadrzu ma też wiele ciekawostek.  Wytłumaczy, dlaczego Barcelona ma bordowo-granatowe barwy, różnorodne stroje, zdradzi niuanse różnicy między koszulkami meczowymi i kibicowskimi, a także strojami oryginalnymi i podróbkami.

Paweł Bucoń skupia się na kolekcjonowaniu niespersonizowanych koszulek, ponieważ, jak twierdzi, kibicuje bardziej drużynie niż piłkarzom. Ma oczywiście swoich ulubieńców, ale, o dziwo, Robert Lewandowski do nich nie należy. Z pewnością w poniedziałek, a także we wszystkie pozostałe trwania wystawy, będzie można podyskutować z nim i o tym.

Artykuł przeczytano 796 razy

Last modified: 5 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »