piątek, 23 lutego 2024r.

Inwestycyjne podsumowanie roku

Autor: |

Budowa basenów czyli Parku Avia, to z pewnością największa i jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Świdniku. Jednak lista ważnych zadań minionego roku na tym się nie kończy. Jaki był TOP 10 największych miejskich przedsięwzięć?

  • Park Avia – 42,28 mln zł

To królowa świdnickich inwestycji i jedna z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców. Przy ulicy Fabrycznej powstaje kompleks z basenami pod chmurką i dachem, saunami, zjeżdżalniami i boiskami zewnętrznymi. Inwestycja realizowana przez Warbud jest już na finiszu. Pod koniec grudnia odbyło się testowe napełnienie basenów wodą. Planowane otwarcie wodnych atrakcji – 1 kwietnia.

  • Ulica Kusocińskiego – 12,61 mln zł

Kolejna wielka, tym razem drogowa inwestycja. Obejmuje budowę 2 km jezdni, 12 skrzyżowań i jednego ronda (u zbiegu al. NSZZ „Solidarność” i ul. Modrzewskiego), chodnika oraz ścieżki rowerowej. Ulica połączy miasto z trasą ekspresową S17, ułatwi komunikację w południowej części Świdnika oraz dojazd do lotniska. Wykonawca ma czas do jesieni, ale już wiadomo, że budowę drogi zakończy wiosną.

  • Kolektor deszczowy – 9,82 mln zł

Niezwykle ważna i kosztowna, choć najmniej widoczna inwestycja w Świdniku. Jest wykonywana etapami od kilku lat. Budowa kolektora ma się zakończyć w 2020 roku. Miastu udało się zdobyć 29 mln zł unijnej dotacji. To największe dofinansowanie w dziejach Świdnika.

  • Remont placu Konstytucji 3 maja – 2,37 mln zł

Trwający rok remont centralnego placu zakończył się wiosną. Wymieniono nawierzchnię, usunięto murki i bariery architektoniczne, powstał amfiteatr, fontanna i oczko wodne z wieżą zegarową. Mieszkańcy mają do dyspozycji drewniane ławki i podesty, a całości dopełniły nowe drzewa oraz trawniki.

  • Pomoc w przebudowie ulicy Racławickiej – 2,1 mln zł

Jedna z głównych ulic w Świdniku należy do powiatu, jednak magistrat i radni miejscy przyszli starostwu z pomocą. Część prac jest już zakończona, a nowy asfalt na Armii Krajowej i Maczka (III etap remontu ul. Racławickiej) pojawi się do października.

  • Parki miejskie – 1,63 mln zł

W Świdniku przybędą w sumie cztery nowe parki miejskie. Jeden – przy al. Lotników Polskich, za stacją paliw – jest już gotowy. Kolejne tereny wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców powstaną w tym roku przy ul. Fabrycznej (przy basenach), przy ul. Wyszyńskiego (obok osiedli Brzeziny I i II) oraz przy ul. Krępieckiej, na dawnym wysypisku śmieci.

  • Cyfryzacja magistratu – 1,23 mln zł

Władze miasta dostały unijną dotację na przygotowanie rozwiązań, dzięki którym mieszkańcy załatwią wiele spraw urzędowych za pośrednictwem internetu.

  • Przebudowa ul. Gospodarczej – 815 tys. zł

W tym roku magistrat chce utwardzić większość dróg gruntowych w Świdniku. Na przełomie 2018 i 2019 roku na ulicy Gospodarczej testowano metodę z wykorzystaniem betonu wałowanego.

  • Budowa rowerowego placu zabaw – 430,5 tys. zł

Pumptrack – specjalny tor dla rowerzystów, rolkarzy, wrotkarzy oraz deskorolkarzy – ulokowano przy ul. Piłsudskiego obok starego skate parku.

  • Przedszkole w Szkole Podstawowej nr 5 – 289,7 tys. zł

Nowy oddział przedszkolny działa od początku roku szkolnego. Opiekę znalazło w nim 50 dzieci w dwóch grupach.

 

Artykuł przeczytano 1272 razy

Last modified: 3 stycznia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »