poniedziałek, 06 lipca 2026r.

Kask ratuje życie

Autor: |

Od czerwca bieżącego roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Osoby, które nie ukończyły 16. roku życia, muszą obowiązkowo korzystać z kasku ochronnego podczas jazdy hulajnogą elektryczną oraz innymi środkami transportu.

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz ograniczenie liczby ciężkich urazów głowy, do których dochodzi podczas wypadków z udziałem jednośladów i innych urządzeń.

Kogo dotyczą nowe przepisy?

Obowiązek noszenia kasku obejmuje wszystkich kierujących, którzy nie ukończyli 16 lat i poruszają się:

  • rowerem,
  • rowerem z napędem,
  • hulajnogą elektryczną,
  • urządzeniem transportu osobistego (UTO), np. elektryczną deskorolką, monocyklem elektrycznym czy segwayem.

Przepisy obowiązują na drogach publicznych, drogach dla rowerów, w strefach zamieszkania oraz innych ogólnodostępnych miejscach, gdzie dopuszczony jest ruch tych pojazdów.

Mandat dla opiekuna

Za jazdę osoby poniżej 16. roku życia bez wymaganego kasku odpowiedzialność ponosi rodzic lub opiekun prawny. Przepisy przewidują mandat w wysokości do 100 zł. Sam nieletni nie zostanie ukarany finansowo.

Są wyjątki

Nowe regulacje przewidują również wyjątki dotyczące najmłodszych dzieci przewożonych na rowerach. W określonych przypadkach obowiązek używania kasku nie będzie miał zastosowania, np. jeśli konstrukcja fotelika lub przyczepy rowerowej uniemożliwia jego założenie, a dziecko korzysta z fabrycznie zamontowanych pasów bezpieczeństwa.

Choć obowiązek dotyczy wyłącznie osób do 16. roku życia, jazda w kasku znacząco zwiększa bezpieczeństwo niezależnie od wieku.

 

Artykuł przeczytano 101 razy

Last modified: 6 lipca, 2026

Zmień język »
Przejdź do treści