sobota, 20 lipca 2024r.

Hulajnogi wróciły na ulice

Autor: |

Na chwilę przed kalendarzową wiosną do Świdnika wróciły hulajnogi elektryczne.

To trzeci rok działalności wypożyczalni zielonych jednośladów z floty Bolt. System uruchomiono 1 czerwca 2021 roku. Tylko w pierwszym roku zarejestrowało się w nim 3 799 świdniczan. Najchętniej jednoślady wypożyczano w godzinach popołudniowych, między 16.00 a 20.00. Średnia, przejechana odległość w tygodniu wynosiła ok. kilometra, a w weekendy 2 km. Przeciętny użytkownik w Świdniku skorzystał z nich 16 razy.

Z biegiem czasu popularność hulajnóg nie słabnie, choć można dostrzec zmiany w ich użytkowaniu. W 2022 roku mieszkańcy Świdnika przejechali łącznie ponad 118 tys. km ze średnią prędkością 11,5 km/godz. Przeciętny użytkownik korzystał z niej średnio 18 razy.

– Najwięcej przejazdów odbyło się w okolicach ulicy Racławickiej, gdzie hulajnogą można poruszać się szybciej niż innymi środkami transportu narażonymi na korki w godzinach szczytu. Najpopularniejsze punkty rozpoczynania i kończenia przejazdów znajdują się w centrum miasta, w okolicy punktów gastronomicznych i rozrywkowych, a także obszarów ruchu pieszego i biur. Godziny szczytu dla przejazdów hulajnogami w Świdniku są od godz. 14.00 do godz. 17.00 – mówi Martyna Kurkowska z firmy Bolt.

W 2022 roku miasto podpisało porozumienie z firmą Bolt, które formalizuje współpracę dotyczącą zasad funkcjonowania elektrycznych hulajnóg na obszarze Świdnika. Porozumienie ma na celu uporządkowanie sposobu korzystania z jednośladów, które umożliwi bezpieczne korzystanie ze wspólnych przestrzeni publicznych wszystkim uczestnikom ruchu. Na tej podstawie, na terenie miasta wyznaczono 90 miejsc parkingowych dla elektrycznych hulajnóg.

af

Artykuł przeczytano 1068 razy

Last modified: 24 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content