czwartek, 02 grudnia 2021r.

Hala na miarę ekstraklasy

Autor: |

Na widowni zasiądzie około 2 tys. osób. Swoje miejsce znajdą w niej siatkarze, bokserzy, adepci sportów walki i nie tylko. Do ratusza dotarła już dokumentacja nowego centrum sportowego. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie projektu i budowę hali. Władze miasta zapewniają, że nie będą długo czekać.

Pomysł powstania nowej hali sportowej pojawił się już kilka lat temu, w chwili gdy stary obiekt, mieszczący się przy ul. Fabrycznej został wyburzony. Priorytet dostały jednak baseny. W minionym roku Park Avia, z kompleksem pływalni krytych i pod gołym niebem, został otwarty. Od razu pojawiły się więc już konkretne plany budowy hali.

Jesienią ogłoszono przetarg na przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego nowego obiektu, czyli dokumentacji na podstawie której będzie można stworzyć projekt. Zadania podjęła się firma Dedeco z Poznania, pracownia architektoniczna z dużym doświadczeniem w opracowywaniu koncepcji budynków użyteczności publicznej.

Ma na swoim koncie projekty koncepcyjne, budowlane i wykonawcze, m.in. hali sportowej Politechniki Poznańskiej, toruńskiej Areny, stadionu Pogoni Szczecin, budynku badawczo–dydaktycznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego czy siedziby kampusu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.


– Zależy nam, żeby hala była nie tylko funkcjonalna i przystosowana do różnych działalności, ale także estetyczna i efektowna – tłumaczył burmistrz Waldemar Jakson.

Jaki obiekt?

Wiadomo było, że nowy obiekt sportowy zostanie zlokalizowany na miejskiej działce przy ul. Roweckiego – Grota. Zajmie około 3 ha terenu i będzie przeznaczony, w pierwszej kolejności, na potrzeby siatkarzy. Zawodnicy będą w nim rozgrywać mecze i trenować. Hala ma służyć również młodym adeptom tego sportu. Władze miasta i Miejskiego Klubu Sportowego Avia planują utworzenie w naszym mieście centrum szkolenia siatkarskiego dla młodzieży. W projekt zaangażował się również sponsor pierwszoligowej drużyny, Bogdanka S.A Lubelski Węgiel.

Pod koniec roku wykonawca dostarczył do ratusza opracowane dokumenty. – Obiekt będzie spełniał wymagania PlusLigi, na widowni zasiądzie około 2 tys. osób. Wyposażymy go w pełne zaplecze dla sportowców, łącznie z odnową biologiczną. Znajdzie się w nim również miejsce na dużą siłownię – wylicza Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W hali będzie również sala do uprawiania boku i sztuk walki. Około tysiąc metrów kwadratowych zajmą obiekty komercyjne. Wśród nich znajdą się restauracje i punkty handlowe. – Obiekt będzie miał charakter multifunkcjonalny. Chcemy, żeby odbywały się w nim nie tylko mecze, ale również koncerty, spotkania czy konferencje. Pod takie wydarzenia przystosujemy halę i jej zaplecze – mówi M. Dmowski.

Dopełnieniem obiektu ma być zagospodarowany „na sportowo” okalający go teren. – Zależy nam, żeby znalazło się w nim miejsce na duży plac zabaw, skatepark  czy inne formy aktywności – wyjaśnia zastępca burmistrza.

Kiedy przetarg i za ile?

W tej chwili w rękach władz miasta jest już niemal cała dokumentacja potrzebna do ogłoszenia przetargu. Inwestycja znalazła się w tegorocznym budżecie, a przedstawiciele ratusza dodają, że nie zamierzają z nią długo zwlekać. – Pozostała kwestia stworzenia montażu finansowego dla tego przedsięwzięcia. Wyceniamy go na około 60 mln zł. Część tej kwoty mamy zarezerwowane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wystąpimy również z wnioskiem o dofinasowanie do Ministerstwa Sportu – wylicza M. Dmowski.

Unijnych środków na inwestycje sportowe jest mniej, ale i o nie urzędnicy będą wnioskować. – Budowę hali wpisaliśmy już do strategii województwa. Zadanie jest ponadlokalne, bo w przyszłości obiekt ma stać się centrum szkolenia siatkarskiego dla regionu – dodaje zastępca burmistrza.

Artykuł przeczytano 1584 razy

Last modified: 9 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?