sobota, 20 lipca 2024r.

Eko prąd coraz bliżej

Autor: |

Jeszcze w sierpniu władze miasta ogłoszą przetarg na montaż paneli fotowoltaicznych, solarów i pomp ciepła na posesjach świdniczan. Pierwsze ekologiczne instalacje zostaną założone jeszcze w tym roku, pozostałe na początku przyszłego.

Kilka miesięcy temu okazało się, że świdnicki projekt dotyczący odnawialnych źródeł energii znalazł się na liście przedsięwzięć z unijnym dofinansowaniem. Inwestycja jest potężna, zakłada montaż blisko 500 zestawów wytwarzających ekologiczną energię. Najwięcej będzie ogniw fotowoltaicznych (217) i kolektorów słonecznych (201). Na 69 posesjach pojawią się także pompy ciepła. Wartość całego projektu to prawie 7,5 mln zł. Z tego blisko 6 mln zł pochodzi z dotacji unijnej. Resztę środków będzie stanowił wkład własny mieszkańców.

Aktualizowanie listy chętnych

Przedstawiciele ratusza rozpoczęli przygotowanie do realizacji projektu od podpisania umów z mieszkańcami, którzy jeszcze w 2016 roku wypełnili ankiety. Pierwotnie już w czerwcu miał rozpocząć się montaż solarów, fotowoltaiki i pomp ciepła. Szybko okazało się jednak, że w czasie, który upłynął od złożenia dokumentów, wiele osób samodzielnie zaopatrzyło się w ekologiczne instalacje, a inni nie są już zainteresowani projektem.
– Musieliśmy ogłosić nabór uzupełniający i stąd wydłużenie terminów – tłumaczył Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. – Dodatkowo, niektórzy zainteresowani z opóźnieniem dostarczyli dokumenty (np. umowy użyczenia nieruchomości) lub później wpłacili pieniądze.

Przetarg jeszcze w sierpniu

Przedstawiciele ratusza zaznaczają jednak, że przedsięwzięcie nie jest zagrożone.
– Wiemy, że mieszkańcy się denerwują i pytają o projekt. Możemy ich zapewnić, że jesteśmy na finiszu i jeszcze w sierpniu ogłosimy przetarg. Zakładamy, że postępowanie uda się rozstrzygnąć we wrześniu i po podpisaniu umowy, wykonawca przystąpi do montażu zestawów. Pierwsze pojawią się na posesjach mieszkańców jeszcze w tym roku. Projekt zakończymy w przyszłym – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Artykuł przeczytano 1772 razy

Last modified: 16 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content