poniedziałek, 20 maja 2024r.

Dzień Myśli Braterskiej

Autor: |

Zuchowo-harcerska społeczność naszego miasta świętowała w sobotę Dzień Myśli Braterskiej. W spotkaniu, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 5, wzięło udział około 50 osób należących do Związku Drużyn w Świdniku. Gościem specjalnym uroczystości był sam …Robert Baden-Powell, założyciel skautingu.

– To dla nas bardzo ważne święto, bo jednoczy skautów i harcerzy zrzeszonych w różnych organizacjach – wyjaśnia HO Dawid Staniak, zastępca komendanta Związku Drużyn w Świdniku. – Zapominamy o tym, co nas różni, skupiamy się na podobieństwach. Łączą nas dwie rzeczy – pomaganie innym i wychowywanie młodych ludzi na świadomych obywateli. Co roku świętujemy inaczej. W tym obchodzimy urodziny Roberta Baden-Powella, który przyszedł na świat 22 lutego 1857 roku. Właśnie na jego cześć ustanowiono Dzień Myśli Braterskiej.

W sobotnie popołudnie harcerska brać najpierw przygotowała posiłek i udekorowała salę. Później było wesołe ucztowanie, apel, a na zakończenie tzw. kominek, czyli śpiewy przy dźwiękach gitary. Dzień Myśli Braterskiej stanowił doskonałą okazję do zabawy i integracji.

– Dzisiejsze harcerstwo na pewno różni się od tego sprzed lat. Poszło z duchem czasu, ale zachowuje najważniejsze wartości takie jak: wiara, patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, praca, pokój. Integruje dzieci i dorosłych. Nawiązują się wspaniałe przyjaźnie, które zostają na całe życie. Harcerstwo uczy samodzielności, a zdobyte umiejętności i doświadczenia dają lepszy start w dorosłość. Zachęcam więc do wstąpienia w nasze szeregi, które w tej chwili, w Świdniku, liczą około 150 zuchów, harcerzy, instruktorów – dodaje D. Staniak.

Harcerze zapraszają też na Festiwal Piosenki Harcerskiej, który odbędzie się 3 marca, w godz. 11.00-17.00, w Centrum Kultury. Wcześniej wezmą udział w zajęciach programowych o różnej tematyce: piosenki z bajek, tworzenie filmu i Bollywood. Warsztaty przygotują ich do niedzielnego występu na scenie.

aw, fot. ZD Świdnik, Głos Świdnika

 

Artykuł przeczytano 3548 razy

Last modified: 27 lutego, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content