wtorek, 25 stycznia 2022r.

Dzień dziś wesoły

Autor: |

Pod takim hasłem świdniczanie świętowali Objawienie Pańskie, czcząc Epifanię tradycyjnym Orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie rozpoczęło się w południe, na placu Konstytucji 3 maja.

– Obchodzimy dzisiaj nie tylko święto Trzech Króli, ale przede wszystkim czcimy w ten sposób narodzenie Jezusa. Radujmy się z tego wydarzenia. Cieszę się, że kultywujemy w Świdniku polską, chrześcijańską tradycję, bo bez tradycji człowiek jest jak bez pamięci, tożsamości i fundamentu – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

– Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy naszego miasta tak licznie przybyli, by wziąć udział w Orszaku. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w jego przygotowanie – dodali Bogdan Błaszczuk, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Świdnicka, organizatora wydarzenia i Barbara Hajkowska-Pirek, koordynatorka artystyczna OTK.

Dla świdniczan przygotowano papierowe korony i słodycze. W Orszak czynnie włączyli się przedstawiciele placówek oświatowych. Dzieci z Przedszkoli nr  2 i 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 stworzyły świtę króla afrykańskiego Baltazara, z okrzykiem „Wyśpiewują chwałę – Bogu żywioły”. Dwór króla azjatyckiego Melchiora reprezentowali najmłodsi z Przedszkoli nr 6 i 7 oraz Szkoły Podstawowej nr 5, z hasłem „Radość ludzi – wszędzie słynie”. Uczniowie Szkół Podstawowych nr 4 i 7, a także maluchy z Przedszkoli nr 4 i 5 byli przedstawicielami króla europejskiego Kacpra, z zawołaniem „Tam witali – w żłobie Pana”. Nauczyciele i rodzice dzieci odgrywali role aniołów, dwórek i rycerzy. Zebrani na placu obejrzeli taniec ognia w wykonaniu Grodu Słowiańskiego Choina Horodyszcze z Wólki Bieleckiej.

Kilka minut po godz. 12.00, po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” pod przewodnictwem ks. Piotra Stańczaka, proboszcza parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, barwny korowód,  na przedzie którego wędrowali gwiazda i monarchowie ze swoimi dworami, ruszył ul. Wyszyńskiego. Przy bocznym wejściu do Galerii Venus uczestnicy orszaku obejrzeli scenkę pt. „W gospodzie”, przygotowaną przez artystów z Gminnego Ośrodka Kultury w Mełgwi oraz Teatru Puk-Puk. Kilka metrów dalej, przy głównym wejściu do galerii, czekał na nich „Herod”, czyli mansjon w wykonaniu aktorów Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi”.

Kolejna scenka odegrana została na schodach kościoła pw. NMP Matki Kościoła. Narodzonej Dziecinie zaśpiewali pasterze i aniołowie, zaś Trzej Królowie oddali Jezuskowi pokłon i złożyli mu dary – mirrę, złoto i kadziło. Fragment Ewangelii św. Mateusza odczytał ks. proboszcz Andrzej Krasowski.

Ostatnim punktem uroczystości była msza święta. O oprawę muzyczna nabożeństwa zadbała schola „Nutki Chwały”.

Współorganizatorami wydarzenia byli Miejski Ośrodek Kultury oraz NSZZ „Solidarność”. Patronat honorowy nad IX Orszakiem Trzech Króli objęli Burmistrz Świdnika i Starosta Świdnicki.

Plastyczne zmagania dla dzieci

Przypominamy, że wydarzeniu towarzyszy konkurs plastyczny „Z narodzenia Pana dzień dziś wesoły”, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Prace można składać w Przedszkolu nr 4, do 20 stycznia.  Wystawa pokonkursowa zaplanowana jest w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej. Regulamin konkursu będzie dostępny na FB Orszak Trzech Króli Świdnik.

aw

« z 4 »

Artykuł przeczytano 10623 razy

Last modified: 6 stycznia, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?