sobota, 24 lutego 2024r.

Drogowy boom wciąż trwa

Autor: |

2023 jest kolejnym rokiem ważnych drogowych inwestycji. Jedne się kończą, inne właśnie rozpoczynają.

– Zgodnie ze strategiczną zasadą zrównoważonego rozwoju staramy się równomiernie rozbudowywać sieć dróg w różnych dzielnicach miasta. Jedne z nich, jak ul. Działkowca, mają charakter lokalny. Inne, jak  ul. Dworcowa otrzymują ważne zadanie ułatwienia komunikacji ze stolicą województwa. Z kolei ul. Drewniana, poza przeznaczeniem komunikacyjnym, otworzy nowe możliwości inwestowania w południowo-zachodniej części Świdnika. Tylko te trzy wymienione inwestycje będą kosztowały prawie 30 mln zł. Trudno byłoby całość tej kwoty wyasygnować wyłącznie z budżetu miasta. Dlatego przy każdej okazji korzystamy ze źródeł zewnętrznego dofinasowania, takich jak Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i wielu innych. Mamy świadomość konieczności finansowego uczestnictwa w budowach, które zgodnie z podziałem kompetencyjnym nie leżą w obowiązkach miasta. Dotyczy to ul. Dworcowej, pozostającej w zarządzie powiatu. Oczywistym jest jednak, że korzystać z niej będą przede wszystkim świdniczanie – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.

Ulica Działkowca już gotowa

Niemal kilometrowy odcinek we wschodniej części miasta został już ukończony. Mowa o ulicy Działkowca, która lada moment zostanie odebrana od wykonawcy.

Droga liczy ponad 900 metrów długości i została wykonana w pełnej infrastrukturze. Powstały również chodniki, zjazdy na przyległe działki i oświetlenie uliczne. Wykonano także kanał technologiczny, który umożliwi firmom jego dzierżawę i doprowadzenie szybkiego Internetu. Koszt budowy przekroczył 4 mln zł.

– Trwają jeszcze prace porządkowe, ale ul. Działkowca jest już ukończona. Budowa obejmowała  wykonanie drogi wraz z infrastrukturą towarzyszącą – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W przyszłości planowane jest połączenie ul. Działkowca z al. Armii Krajowej. Łącznik, oznaczony obecnie symbolem 2KDL, posiada już dokumentację techniczną.

– Kiedy uda się uzyskać dotację, rozpoczniemy budowę. Jest to prawdopodobnie kwestia przyszłego roku – dodaje M. Dmowski.

Drewniana na ukończeniu

Ważną inwestycją na mapie Świdnika jest budowa ulicy Drewnianej. Arteria łączy ul. Rejkowizna z drogą serwisową trasy S17 i ma łącznie ponad 1,4 km.

– To kluczowe przedsięwzięcie dla miasta. Poprawi komunikację i otworzy możliwości inwestycji w południowo-zachodniej części Świdnika, gdzie tereny przeznaczone są pod budownictwo mieszkaniowe. Droga umożliwi komfortowy dojazd mieszkańcom do al. Jana Pawła II – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Budowa objęła trzy odcinki. Pierwszy z nich to połączenie drogi serwisowej z al. Jana Pawła II, które mierzy 748 metrów długości. Drugi etap, o długości około 681 metrów, biegnie od al. Jana Pawła II do ul. Rejkowizna. Ostatni, mierzący ok. 100 metrów, to tak zwany łącznik, który przebiega wzdłuż ściany lasu.

Na całej długości ul. Drewnianej powstała jezdnia o nawierzchni z betonu asfaltowego oraz infrastruktura towarzysząca. Przygotowane zostały chodniki z kostki brukowej, zjazdy na posesje, powstało też oświetlenie i kanalizacja deszczowa oraz teletechniczna. Zadbano o przebudowę wodociągów, sieci gazowej i sieci energetycznych. Nie zabraknie też zieleni. Koszt inwestycji przekracza 8 mln zł.

– Ulica ma już warstwę ścieralną, gotowa jest też infrastruktura towarzysząca. Były pewne opóźnienia w związku z pogodą, liczymy jednak, że zostanie oddana do użytku w najbliższych tygodniach – podsumowuje M. Dmowski.

Dworcowa najdalej za dwa lata

Za dwa lata, może nawet szybciej, ma powstać drugi etap ulicy Dworcowej, ważnej drogi łączącej Świdnik z Lublinem, która od lat czeka na gruntowną przebudowę. W Starostwie Powiatowym podpisano umowę na wykonanie tej inwestycji w systemie zaprojektuj i zbuduj.

W wyniku prac budowlanych otrzymamy odcinek drogi o długości 1,6 km wyposażony w pełną infrastrukturę. Od strony lasu powstanie chodnik dla pieszych, od torów ścieżka rowerowa. Ulica będzie oświetlona. Termin zakończenia prac minie 24 miesiące od podpisania umowy, jednak wykonawca ma ambicje zbudowania jej nawet do listopada przyszłego roku.

– Jesteśmy firmą z ponad stuletnią tradycją. Inwestycja budowy ulicy Dworcowej jest w całości w ramach naszych kompetencji. Ważnym wyzwaniem na pewno będzie czas. Dużo będzie zależało od sprawności biura projektowego i tempa podejmowania decyzji urzędniczych. Natomiast z punktu widzenia technicznego nie będzie to jakieś szczególnie trudne zadanie. Charakterystyczną cechą jest jedynie duża ilość tak zwanych przezbrojeń czy przebudowy sieci teletechnicznej i elektrycznej, które będą kosztowały kilka milionów złotych – mówi Mirosław Gucwa, wiceprezes zarządu firmy Wodbud z Kraśnika, wykonawcy budowy.

– Oprócz kwestii dokumentacyjnych, technicznych i własnościowych problemem stała się konieczność przeprojektowania całej koncepcji połączenia ulicy Dworcowej z Lublinem. Dopiero skorzystanie z formuły zezwolenia na realizację inwestycji drogowej powinno popchnąć projekt do przodu – dodaje Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

– Jak w większości, jeśli nie przy wszystkich inwestycjach realizowanych przez powiat w granicach administracyjnych Świdnika, deklarujemy wsparcie finansowe miasta dla realizacji tej budowy. W połowie będzie ona finansowana z funduszy zewnętrznych, drugą połowę solidarnie pokryjemy wraz z powiatem. Budżet miasta będzie to kosztowało około 4,5 mln zł. Ulica Dworcowa jest bardzo ważną inwestycją ze względu na jej rolę jako łącznika komunikacyjnego Świdnika z Lublinem, przy tym długo czekającą na realizację i stanowiącą coraz bardziej nabrzmiały problem. Dlatego cieszymy się, że budowa ma wreszcie szansę ruszyć – wyjaśnia Marcin Dmowski.

 

Artykuł przeczytano 858 razy

Last modified: 14 kwietnia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »