poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Drogowe projektowanie

Autor: |

Zamiast wyrw, równa nawierzchnia, do tego chodniki, odwodnienie i oświetlenie. Ratusz właśnie rozpoczął przygotowania do budowy kolejnych miejskich ulic. Pierwszym etapem jest opracowanie projektów. Na „pierwszy ogień” idzie pięć świdnickich dróg.

Pod koniec minionego roku świdniccy urzędnicy zapowiedzieli ostateczną rozprawę z drogami gruntowymi. Nieutwardzone ulice mają być wyrównane nową metodą i pokryte asfaltem. Władze miasta zapewniały, że nie oznacza to rezygnacji z budowy dróg w pełnej infrastrukturze, z chodnikami, oświetleniem i odwodnieniem. Przedstawiciele ratusza właśnie ogłosili przetargi na wykonanie dokumentacji projektowej budowy pięciu miejskich ulic.

Jakie drogi weszły do planu? Do 15 listopada powstanie projekt budowy ul. Wiejskiej. Zostanie podzielony na trzy etapy. Pierwszy będzie dotyczył odcinka między ul. Gospodarczą i Wyszyńskiego, drugi fragmentu od ul. Wyszyńskiego do Tęczowej, a trzeci będzie się ciągnął od ul. Tęczowej do al. NSZZ „Solidarność”. Wykonawca ma również uzyskać pozwolenie na budowę projektowanych odcinków ul. Wiejskiej.

Do połowy listopada ma być także gotowa dokumentacja ul. Działkowca. Projekt ma obejmować blisko kilometrowy odcinek drogi. W jej przypadku, zwycięzca przetargu ma również przedłożyć pozwolenie na budowę.

Jeszcze w tym roku ruszy długo oczekiwana budowa małej obwodnicy Świdnika, czyli al. NSZZ „Solidarność”. Przedstawiciele ratusza pozyskali dofinansowanie do tej inwestycji. Prace obejmą powstanie pierwszego odcinka ulicy, od al. Lotników Polskich do ul. ks. Hryniewicza.

Równocześnie rozpoczęły się poszukiwania projektanta, który wykona dokumentację drugiego fragmentu, ciągnącego się od ul. ks. Hryniewicza do ul. Kusocińskiego. Ma być gotowa w listopadzie. Wcześniej, bo do połowy września, ma powstać dokumentacja budowy ul. Dywizjonu 303. Nowa droga ma mieć około 700 metrów długości, będzie wyposażona m.in. w chodnik i ścieżkę rowerową. W październiku będzie gotowa także dokumentacja budowy ul. Chryzantemowej.

– Staramy się nie przegapić żadnej okazji do zdobycia zewnętrznych funduszy. Żeby jednak skutecznie o nie zawalczyć, musimy mieć gotowe projekty dróg, dlatego już teraz ogłosiliśmy przetargi. Liczymy, że zdążymy na jesienny nabór wniosków do Funduszu Dróg Samorządowych – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

 

 

Artykuł przeczytano 1458 razy

Last modified: 14 lutego, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »