poniedziałek, 20 września 2021r.

Dodatkowy zasiłek dla rodziców

Autor: |

Od 1 do 20 września rodzice znów mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, spowodowanego epidemią koronawirusa.

– Z dodatkowego zasiłku może skorzystać rodzic opiekujący się dzieckiem, które nie ukończyło 8. roku życia. W związku z epidemią Covid-19 świadczenie przysługuje z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola i szkoły.  Będzie je można również otrzymać, gdy placówka  oświatowa działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia opieki, na przykład, gdy lekcje odbywają się w trybie hybrydowym, czyli część dzieci uczy się w domu. Na tych samych zasadach zasiłek opiekuńczy można otrzymać również na starsze dziecko, gdy ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Kto nie otrzyma zasiłku?

Dodatkowe świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Nie otrzyma go również rodzic, który mimo otwarcia placówki oświatowej, zdecyduje o pozostawieniu pociechy w domu.

Jak starać się o zasiłek?

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem należy złożyć u swojego płatnika składek – pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny przesłać dokument bezpośrednio do ZUS. Mogą to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl.

ow

 

Artykuł przeczytano 606 razy

Last modified: 1 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?