środa, 06 grudnia 2023r.

Dla dzieci i seniorów

Autor: |

Siłownia „pod chmurką”, urządzenia, które pomogą starszym świdniczanom zadbać o zdrowie, a także plac zabaw dla dzieci dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ratusz wybrał firmy, które podejmą się budowy nowych miejsc rekreacji i wypoczynku.

Projekt „Plac zabaw bez barier” przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego został zgłoszony do ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Pomysł stworzenia miejsca, gdzie dzieci z różnymi niepełnosprawnościami będą mogły bezpiecznie i w przyjaznej atmosferze spędzać czas, poparło w głosowaniu 465 osób. Kilka tygodni temu Urząd Miasta ogłosił konkurs na wykonawcę inwestycji. Ofertę przedstawiła wrocławska firma Weran, która teraz zajmie się budową placu.
Nowe miejsce rekreacji będzie w pełni bezpieczne, dzięki nawierzchni syntetycznej. Do dyspozycji dzieci będą: zabawka „głuchy telefon”, huśtawka z gondolą i wahadłowa oraz karuzela. Wykonawca zadba też o otoczenie placu. Rozbierze chodnik z asfaltobetonu o powierzchni ok. 100 mkw., a na jego miejscu ułoży nowy, stworzy ciąg komunikacyjny pomiędzy urządzeniami, postawi ławki, kosze na śmieci oraz ogrodzenie placu.

Miejsce dla starszych
Przestrzeń dla siebie zyskają także dorośli świdniczanie. Jeszcze w tym roku, przy ulicy Racławickiej 31A, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się plac zabaw, powstanie teren do ćwiczeń rekreacyjnych z niezbędną infrastrukturą, ciągami pieszymi i urządzeniami siłowni zewnętrznej.
Na wykonawcę wybrano firmę Herkules z Chrzanowa. Jej zadaniem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej, złożenie odpowiednich wniosków i uzyskanie pozwoleń. Po dopełnieniu formalności, zajmie się rozbiórką istniejącej nawierzchni, uprzątnięciem terenu oraz zabudową nieczynnych awaryjnych studni wodociągowych. Zbuduje utwardzoną nawierzchnię o powierzchni ok. 150 mkw. oraz przygotuje siłownię „pod chmurką” z prasą nożną, biegaczem, orbitrekiem eliptycznym, wioślarzem oraz trenażerem bicepsu. Wszystkie urządzenia zostaną umieszczone na materiale syntetycznym. Na placu pojawią się też ławki oraz donice z kwiatami.
Chrzanowskie przedsiębiorstwo zajmie się również strefami aktywnego seniora, na które swój głos oddało 418 świdniczan. Powstanie ich pięć: na skwerze im. prof. Zyty Gilowskiej, przy Hali Targowej i targu, fontannie, Sądzie Rejonowym oraz w Ogrodzie Różanym obok szpitala. Na terenie każdej z lokalizacji zostanie zamontowany zestaw składający się z ławeczki dwuosobowej i dwóch rowerków. Sprzęty będą dostosowane do potrzeb osób starszych, dzięki czemu, podczas korzystania z nich, nie nadwyrężą mięśni czy stawów.
Przedsiębiorcy, którzy podjęli się realizacji inwestycji, będą mieli sześć miesięcy, od daty podpisania umowy, na ich wykonanie. Z nowych miejsc rekreacji skorzystamy prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku.

af

Artykuł przeczytano 1467 razy

Last modified: 30 maja, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »