niedziela, 24 września 2023r.

Czytali “Katarynkę”

Autor: |

W Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich zabrzmiała katarynka. Nie chodziło jednak o instrument, ale o nowelę Bolesława Prusa. Jej fragmenty czytali Beata Olszańska, dyrektor placówki oraz Małgorzata Jańczuk, nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 5 i jej uczniowie z klas 5c i 5f. Współorganizatorem spotkania była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna.

– Spotykamy się z okazji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, która odbywa się już po raz 8, a jej inicjatorem był prezydent RP. Cieszę się, że odpowiedzieliście na zaproszenie naszej biblioteki oraz szkoły muzycznej, w której murach gościmy, by wspólnie poznawać utwór Bolesława Prusa. Nowele powstały wiele lat temu i ciężko się je dzisiaj czyta, ale naprawdę warto po nie sięgać. Mówią o rzeczach bardzo ważnych i ciągle aktualnych – szlachetności, solidarności, empatii. Pokazują jak być dobrym człowiekiem – mówiła Joanna Makuszewska z MPBP.
Przed lekturą „Katarynki” piątoklasiści przybliżyli sylwetkę jej autora. W trakcie spotkania zwiedzili też budynek szkoły i zapoznali się z jej ofertą dydaktyczną, o której opowiedziała im Beata Olszańska: – Katarynka to instrument, na którym może zagrać każdy. Jeśli jednak ktoś z was będzie miał ochotę nauczyć się grać na jakimś innym instrumencie, zapraszamy. Do wyboru macie ich aż 11, między innymi trąbkę, fortepian, gitarę, skrzypce, wiolonczele czy perkusję. Egzaminy wstępne wprawdzie już były, ale wkrótce ogłosimy dodatkowy nabór.

aw

Artykuł przeczytano 2294 razy

Last modified: 9 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »