sobota, 24 lutego 2024r.

Czyste powietrze – zdrowy wybór

Autor: |

Magdalena Kędra i Michał Jodełko z  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego  informowali wczoraj świdniczan, podczas spotkania w Urzędzie Miasta, o zaletach znowelizowanego, rządowego programu „Czyste Powietrze 2023”, który realizowany jest w całym kraju od stycznia bieżącego roku i potrwa do końca września roku 2029. Jest on kontynuacją działań prowadzonych już od 5 lat.

Program obejmuje cale spektrum propozycji, które mogą zmienić tradycyjny model produkcji i zużycia energii na bardziej ekologiczny i oszczędny, od wymiany pieców węglowych, czyli tak zwanych kopciuchów  na pompy ciepła, poprzez instalację systemów fotowoltaicznych, po kompleksową termomodernizajcę budynków.

Poczynione w tym roku zmiany w programie wprowadzają wyższe progi dochodowe uprawniające do dopłat, korzystniejsze dofinansowanie oraz szybszą wypłatę środków. W ten sposób rząd chce usprawnić walkę ze smogiem. Nowelizacja uprościła proces wypełniania i składania wniosku, a także skróciła terminy oczekiwania na decyzję. Od niedawna też, ubiegający się o dotację mogą liczyć na prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem montażu

W oparciu o kryterium dochodowe program daje możliwość uzyskania dofinansowania, w zależności od wysokości dochodów od 45, do nawet 100 procent kwalifikowanych kosztów inwestycji. W realizację programu włączona jest część banków udzielających kredytów z preferencyjnym oprocentowaniem. Maksymalna wysokość dotacji wynosi 66 tys. złotych w poziomie podstawowym, czyli dla osób najlepiej zarabiających i aż 135 tys. zł w najwyższym wymiarze wsparcia. Roczny dochód starającego się o dotacje nie może przekraczać kwoty 135 tys. zł.

Beneficjentem programu może być osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Kompleksową informację na temat rządowego programu „Czyste Powietrze” znajdziemy na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie pod linkiem https://www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.html

Artykuł przeczytano 647 razy

Last modified: 15 czerwca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »