środa, 19 marca 2025r.

Co im w duszy zagrało…

Autor: |

Zakładali, że połączy w sobie cele edukacyjne, rozrywkowe, społeczne, a wykonywane utwory będą mądre, budujące i poruszające, aby budzić w słuchaczach wrażliwość oraz by mogli szukać pozytywnych emocji. Tak też się stało i już od 10 lat konkurs „Piosenka z duszą”, organizowany przez Internat Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, spełnia wszystkie te wymagania. Jubileuszowa edycja wydarzenia odbyła się wczoraj w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Rodziny Wiłkomirskich, gdzie zaprezentowało się 22 wykonawców ze Świdnika, Lublina, Sawina, Piaseczna i Ludwina.

Zgromadzonych w sali koncertowej uczestników oraz ich opiekunów i bliskich powitała Beata Olszańska, dyrektor PSM: – Jest mi niezmiernie miło gościć w naszych progach uczestników X edycji Konkursu „Piosenka z duszą”, tym bardziej, że za czasów studenckich również wykonywałam poezję śpiewaną i jest mi ona bardzo bliska. Raz miałam też przyjemność zasiadać w jury tego konkursu. Wszystkim solistom życzę wspaniałych wystąpień i satysfakcji z tego, że paracie się tą piękną dziedziną sztuki, że macie tę wrażliwość. Samo to, że dzisiaj występujecie jest już waszym wielkim sukcesem. Jurorom życzę owocnych obrad i wybrania najlepszych, co na pewno nie będzie łatwym zadaniem.

Głos zabrała również Małgorzata Kozak, wychowawca Internatu PCEZ, która czuwa nad konkursem: – Niewiarygodnie szybko mija czas. Wydaje się, że tak niedawno narodził się w naszej placówce pomysł zorganizowania konkursu „Piosenka z duszą”, a dziś witamy na jego dziesiątej, jubileuszowej edycji. Spełniło się nasze marzenie, aby wybrzmiał w tym pełnym dobrej energii miejscu, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej. Dziękujemy pani Dyrektor za taką możliwość oraz współorganizację wydarzenia. Czym są piosenki z duszą? Idąc za myślą ks. Jana Twardowskiego, możemy powiedzieć, że ocalają to, co podeptane. W dobie komputerów i techniki objawiają się jako coś ludzkiego, serdecznego, co nie jest zatrute nienawiścią, złością, sporami. Wnoszą ład, harmonię.

Jako że była to wyjątkowa edycja konkursu, zanim na scenie stanęli wokaliści, swoje umiejętności zaprezentowali zebranym uczniowie PSM: Maria Blicharz, Nikola Krzyszycha (akompaniament Magdalena Cyran), Mikołaj Strzałkowski i Szymon Kędra. Drugą niespodzianką był występ duetu Dariusz Tokarzewski i Rafał Pydyś.

W konkursie udział wzięli: Lena Sawa (akompaniament Jakub Sawa), Bartosz Kościński (akompaniament Mirosław Kozera), Gabriela Nizioł, Oliwier Redzik (akompaniament M. Kozera), Alicja Krzeszczyk, Michalina Szalast (akompaniament M. Kozera), Antonina Raciborska, Maja Pająk (akompaniament M. Kozera), Julia Ciechońska (akompaniament Aleksandra Wołodźko), Amelia Latoszek, Wiktoria Sawicka, Zuzanna Duda, Aleksandra Wdowicz, Julia Woźniak, Laura Smaga (akompaniament Julia Bernecha), Nikola Kosior, Adela Kozyra (akompaniament M. Kozyra), Daria Dubik (akompaniament Rafał Pydyś), Weronika Kozdra, Martyna Wolak (akompaniament Katarzyna Rycek), Natalia Przybysza i Zuzanna Filipek. Zaśpiewali, między innymi, takie znane utwory, jak: “Laleczka z saskiej porcelany”, “Wehikuł czasu”, “Jeszcze w zielone gramy”, “Dni, których nie znamy”, “Chodź, pomaluj mój świat” czy “Miłość w Portofino”. Nie zabrakło też kompozycji do słów wiersza Juliusza Słowackiego oraz własnej twórczości.

Wykonawcom uważnie przysłuchiwało się jury w składzie: Irena Glinka – instruktorka teatralna, animatorka kultury, poetka, Beata Golacik – nauczycielka PCEZ, poetka tworząca pod pseudonimem Kalina Kowalska i Dariusz Tokarzewski – artysta muzyk, filantrop, wielki przyjaciel Internatu. Stwierdziło bardzo wysoki poziom uczestników i przyznało następujące nagrody:

Szkoły podstawowe: I miejsce ex aequo Maja Pająk i Antonina Raciborska, II miejsce ex aequo Oliwier Redzik i Wiktoria Sawicka, III miejsce ex aequo Gabriela Nizioł i Amelia Latoszek. Wyróżnienia: Julia Ciechomska, Bartosz Kościński i Lena Sawa.
Szkoły średnie: I miejsce Zuzanna Filipek, II miejsce Laura Smaga, III miejsce Natalia Przybysz. Wyróżnienia: Daria Dubik, Martyna Wolak.

Patronat nad konkursem „Piosenka z duszą” sprawowało Starostwo Powiatowe w Świdniku, udzielając również finansowego wsparcia.

aw

« z 3 »

Artykuł przeczytano 226 razy

Last modified: 8 lutego, 2025

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Przejdź do treści