poniedziałek, 10 maja 2021r.

„Bronek” ze znakiem innowacji

Autor: |

Miniony piątek przyniósł dla I Liceum Ogólnokształcącego deszcz wyróżnień. Świdnicki „Bronek” został uhonorowany w 9. odsłonie prestiżowego lubelskiego projektu „Innowacyjna szkoła”. Jego organizatorem jest Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie.

Projekt skierowany jest do placówek ponadpodstawowych. Jego to wyróżnienie tych, które realizują nowatorskie pomysły, wspierają praktyczną edukację i kreatywność uczniów, promują przedsiębiorczość, współpracę międzynarodową oraz podejmują niestandardowe i innowacyjne działania.

–  Bierzemy w nim udział niemal od początku, co roku odnawiając certyfikat. Aplikując, trzeba wykazać innowacyjność placówki, czyli działania uczące młodzież kreatywności i takie, które wzbogacają szkołę. Są realizowane na różnych płaszczyznach: naukowej, społecznej, zagranicznej czy współpracy z uczelniami – mówi Aneta Jagieła, wicedyrektor I LO.

Częścią projektu jest również konkurs, przyznający wyróżnienia w sześciu kategoriach: „Szkoła – Lider Innowacji”, „Innowacyjna Inicjatywa”, „Dyrektor – Lider Innowacji”, „Nauczyciel – Lider Innowacji”, „Innowacyjna Biblioteka” oraz „Uczeń – Lider Innowacji”.

– To prestiżowe wyróżnienia, które pokazują, jak wiele dzieje się w szkołach i w jaki sposób uczniowie włączani są w proces dydaktyczny. Kapituła konkursu składa się z osób związanych z uczelniami, ale też dyrektorów wyróżnianych szkół, którzy niezależnie oceniają zgłoszenia – tłumaczy pani Aneta.

W tym roku świdnickie liceum, poza certyfikatem, otrzymało dwa tytuły: „Szkoła – Lider Innowacji” oraz „Innowacyjna Inicjatywa” za Literacką Miejską Grę.

– Tytuł „Innowacyjna Szkoła” uzyskaliśmy już po raz trzeci. Na koncie mamy również inne: „Dyrektor – Lider Innowacji”, dwukrotnie „Nauczyciel – Lider Innowacji” oraz „Innowacyjne Inicjatywy” – najpierw za klasę politechniczną, a teraz za grę – wymienia A. Jagieła.

Nagrodzona Literacka Miejska Gra to autorski pomysł Doroty Jaśkowskiej, nauczycielki języka polskiego oraz metodyka z I LO. Projekt realizowany jest już od kilku lat. Angażuje uczniów „Bronka” oraz ich młodszych kolegów, dawniej z klas gimnazjalnych, dziś ze szkół podstawowych.

– Łączy zabawę i naukę z poznawaniem miejsc ważnych dla Świdnika. Literacka Gra Miejska w bardzo pozytywny i kreatywny sposób angażuje naszych uczniów. Są to zazwyczaj osoby zrzeszone w kole dziennikarskim, prowadzonym przez panią Jaśkowską. Przygotowanie jej kolejnych edycji trwa bardzo długo. Uczniowie pracują nad quizami, zagadkami i zabawami literackimi – opowiada Aneta Jagieła. Dodaje: – To po prostu świetna zabawa. Uczniowie odkrywają kolejne miejsca, zdobywają punkty, jednocześnie powtarzają materiał z języka polskiego z zakresu szkoły podstawowej. Przy okazji, to również bardzo fajna promocja szkoły. Przyciąga do niej osoby, które chciałyby nie tylko się uczyć, ale też poznawać wiele ciekawych rzeczy. 

af, fot. www.1lo.swidnik.pl

Artykuł przeczytano 149 razy

Last modified: 27 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?