sobota, 20 lipca 2024r.

Będą miliony dla Świdnika

Autor: |

Sześć miejskich projektów drogowych znalazło się na liście wojewódzkiej. Jest więc już niemal pewne, że do Świdnika trafi kilkanaście milionów złotych na budowę nowych ulic. W tej chwili spis wybranych inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych trafił do kancelarii premiera i czeka na podpis szefa rządu.

Wartość wszystkich świdnickich projektów, które znalazły się na liście opiewa na ponad 24 mln zł. Zgodnie z dokumentem, miasto miałoby otrzymać 50 proc. rządowego dofinansowania, czyli około 12 mln zł.
Pieniędzy może być jednak więcej.
– Złożyliśmy wniosek o zwiększenie dotacji do 60 proc., w tej chwili czekamy na decyzję – wyjaśnia Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Jakie drogi?

Najdroższy z projektów dotyczy budowy al. NSZZ „Solidarność” wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Został wyceniony na około 16 mln zł. Ponad 4 mln zł ma kosztować przebudowa sieci dróg w osiedlu Żwirki i Wigury (ulice: Puławskiego, Matejki, Szopena, ul. Miła, Kwiatowa, Willowa).

Na blisko 2,2 mln zł została wyceniona budowa ul. Gen. „Grota” Roweckiego. Asfalt i infrastruktura towarzysząca na ul. Sosnowej to koszt prawie 1,7 mln zł. Na ponad 0,5 mln zł została wyceniona przebudowa drogi dojazdowej do terenów w rejonie ul. Kusocińskiego i Akacjowej. Na liście zgłoszonych projektów znajduje się również budowa ul. Cisowej (216 tys. zł).
– Zgłosiliśmy do rządowego programu praktycznie wszystkie inwestycje drogowe, na które mieliśmy gotowe projekty. Dla samorządów ten program to strzał „w dziesiątkę”. Pomaga rozwiązać jeden z największych problemów większości miast i gmin – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Przedstawiciele miasta czekają w tej chwili na podpisanie listy przez szefa rządu.
– Jeszcze w tym roku chcemy rozpocząć realizację zgłoszonych inwestycji. Planujemy zacząć od ul. Akacjowej i Cisowej. Liczymy, że na wrześniowej sesji będziemy mogli już wprowadzić dotację do budżetu – tłumaczy M. Dmowski.

Nowy fundusz 

Fundusz Dróg Samorządowych powstał w minionym roku. Ma on umożliwić gminom, powiatom i województwom szybką budowę nowych ulic i mostów. Znacząco różni się od dotychczasowych programów. Pozwala na finansowanie dużych inwestycji i nie wymaga ich realizacji w tym samym roku, w którym samorząd otrzymał dotację.
– Dzięki temu samorządowcy mogą planować przedsięwzięcia drogowe w długiej perspektywie czasowej. Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać jak ważne znaczenie z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa, ma tak duża pula środków na poprawę dostępności komunikacyjnej gmin i powiatów województwa lubelskiego – podkreślał Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. kal

Artykuł przeczytano 1620 razy

Last modified: 9 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content