piątek, 27 stycznia 2023r.

AW 101 trafi do Marynarki Wojennej RP

Autor: |

Ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia, poinformował na swoim profilu na Twitterze, że w tym roku Wojsko Polskie wzmocni swoje uzbrojenie czterema śmigłowcami AW 101. Głównym wykonawcą maszyn jest PZL-Świdnik.

-W 2023 roku zostaną zrealizowane dostawy śmigłowców #AW101 do zwalczania okrętów podwodnych ZOP wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny na potrzeby akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR. W listopadzie ubiegłego roku odbył swój pierwszy lot testowy czwarty zamówiony śmigłowiec – pisze ppłk Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy AU.
Umowa na zakup AW 101 wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym została podpisana w kwietniu 2019 roku w Świdniku przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. W skład pakietu logistycznego wchodzą: zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, a także sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców. Pakiet szkoleniowy obejmuje z kolei kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego. Wartość transakcji opiewa na 1,65 mld zł.
– Są to śmigłowce, które będą bardzo ważnym elementem architektury naszego bezpieczeństwa, sprawdzone w marynarkach wojennych wielu państw. W szczególności chcę wyrazić moją wielką radość, że część produkcji będzie się odbywać w Świdniku, z bardzo dobrze wynegocjowaną umową offsetową, z której skorzysta nie tylko Świdnik, ale również Łódź i Politechnika Gdańska – mówił w 2019 roku premier Mateusz Morawiecki.
Śmigłowiec AW 101 to maszyna napędzana trzema turbowałowymi silnikami poruszającymi jeden wirnik nośny o średnicy ponad 18 cm i czterołopatowe śmigło ogonowe, którego kadłub został wykonany w konstrukcji metalowej z wykorzystaniem elementów kompozytowych.
– Cztery maszyny już latają. W tym roku przejdą odbiory, które przeprowadzą siły zbrojne, a następnie śmigłowce trafią do brygady lotnictwa Marynarki Wojennej – powiedział portalowi tvp.info ppłk Krzysztof Płatek.
af, fot. Twitter Krzysztofa Płatka

Artykuł przeczytano 262 razy

Last modified: 5 stycznia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?