wtorek, 22 września 2020r.

Alfred Bondos zostanie upamiętniony

Autor: |

Na początku czerwca mieszkańców naszego miasta zasmuciła wiadomość o śmierci Alfreda Bondosa, jednego z czołowych działaczy świdnickiej „Solidarności”. Był założycielem Biuletynu Związkowego „Solidarność” – „Grot” oraz głosem audycji w zakładowym radiowęźle. Mimo bogatego życiorysu nie osiadał na laurach. Jako radny chętnie angażował się w ważne dla świdniczan sprawy. Dla wielu stanowił wzór do naśladowania. Dziś pojawiła się szansa na Jego uhonorowanie.

Radny Marcin Magier oraz członkowie Stowarzyszenia Wspólnota Świdnicka zaproponowali, by upamiętnić zmarłego poprzez nadanie Jego imienia nowo powstającemu rondu u zbiegu ul. Wyszyńskiego i al. NSZZ „Solidarność”.

– W ten symboliczny sposób Świdnik powinien uhonorować pamięć o tym ogromnym, lokalnym patriocie, legendzie „Solidarności” i wspaniałym człowieku, jakim bez wątpienia był Alfred Bondos. Wskazana lokalizacja na al. NSZZ „Solidarność” nie jest przypadkowa, ponieważ nawiązuje do walecznej historii Alfreda. To też okolice, w których mieszkał. Jako radnemu Miasta Świdnika, którego wybrali mieszkańcy osiedla Brzeziny, ten fragment miasta był mu szczególnie bliski – tłumaczy radny Marcin Magier.

Pomysł podoba się także władzom miasta.

– Jesteśmy przychylni inicjatywie. Na pewno przygotujemy stosowaną uchwałę w tej sprawie – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Wskazane miejsce będzie odpowiednie, jednak musimy jeszcze poczekać na zakończenie budowy ronda. Nie chcemy go nazywać, póki nie jest gotowe. Myślę, że uda nam się to zrobić pod koniec tego roku.

Alfred Bondos nie jest jedynym świdniczaninem, którego imię znajdzie się na miejskiej tabliczce. W ten sposób uhonorowano także, między innymi, ks. Jana Hryniewicza, pierwszego proboszcza parafii pw. NMP Matki Kościoła, patronującego jednej z ulic na osiedlu Brzeziny. Skwer przy ul. Okulickiego otrzymał imię wicepremier Zyty Gilowskiej.
AF

Artykuł przeczytano 734 razy

Last modified: 20 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?