wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Air Festival na start!

Autor: |

Pierwsze w tym roku spotkanie partnerów i współorganizatorów II Świdnik Air Festival oficjalnie rozpoczęło przygotowania do drugiej edycji wydarzenia.

– Staramy się, żeby tegoroczne lotnicze święto było co najmniej tak dobre jak poprzednie – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Organizatorzy już ujawnili kilka ciekawostek, kolejne zapowiadają niebawem. Zeszłoroczny Świdnik Air Festival był poważnym testem dla miasta i odpowiedzialnych za niego instytucji.

– Pierwszy raz przygotowywaliśmy tak duże wydarzenie. Musieliśmy ze sobą zgrać wiele działań, poznać przepisy lotnicze i zasady bezpieczeństwa. Przy tym zadbać również o atrakcyjny program, ciekawe pokazy, intersujące wystawy statyczne i wiele więcej. Ogromna frekwencja na Świdnik Air Festival i zadowolenie naszych gości pokazało nam, że takie wydarzenie jest potrzebne, a zwłaszcza w mieście o tak bogatych tradycjach lotniczych. Stąd decyzja o organizacji drugiej edycji wydarzenia – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Termin II Świdnik Air Festival został wyznaczony jeszcze jesienią minionego roku. Wydarzenie odbędzie się 8 i 9 czerwca.

– Pierwsze przygotowania rozpoczęliśmy niemal natychmiast po zakończeniu pierwszej edycji. Wówczas doszło do rozmów z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i udało się nam uzyskać zgodę na organizację wydarzenia na terenie trawiastego lotniska – tłumaczy A. Żurek.

Sprawa nie była oczywista, bo lotnisko zamieszkują susły perełkowane, które są pod ścisłą ochroną. Nad przygotowaniem programu festiwalu czuwa ponownie zespół pod wodzą Mariusza Szymli i Roberta Zawady. W minionym tygodniu, po raz pierwszy, spotkali się przedstawiciele większości partnerów zaangażowanych w organizację tegorocznego ŚAF.

– Bez państwa pomocy nie udałaby się pierwsza edycja wydarzenia, ale nie byłoby również możliwe planowanie kolejnej – mówiła Ewa Jankowska. – Cieszymy się ze spotkania w tym gronie i mamy nadzieję na kolejne świetne wydarzenie, które odwiedzi jeszcze więcej gości.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele PZL-Świdnik, Portu Lotniczego Lublin, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Navcom Systems Fly, Aeroklubu Świdnik, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Urzędu Miasta, Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie i Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku. Rozmowy były poświęcone trwającym przygotowaniom do wydarzenia.

– Oczywiście bazujemy na zeszłorocznych doświadczeniach. Pracujemy nad wzbogaceniem pokazów nocnych, które są zaplanowane na pierwszy dzień. Bardzo nam zależy na jak największym zaangażowaniu wojska, zarówno w wystawę statyczną, jak i pokazy dynamiczne. Zdajemy sobie sprawę, że dla widzów ta część jest bardzo atrakcyjna. Chcemy również, żeby widzowie mieli okazję zobaczyć na wystawie statycznej również te samoloty, które biorą udział w pokazach – wymienia dyrektor MOK.

Zmieni się także nieco formuła całego wydarzenia. Niedzielny program zostanie wzbogacony o koncerty gwiazd, które odbędą się po zakończeniu części pokazowej. Już wiadomo, że na scenie wystąpią Organek, Ania Dąbrowska i Enej.

 

Artykuł przeczytano 3211 razy

Last modified: 15 lutego, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content