poniedziałek, 20 maja 2024r.

Chryzantemową pojedziemy w czerwcu

Autor: |

Do końca pierwszej połowy czerwca powinniśmy mieć możliwość przejechania nowo wybudowaną ulicą Chryzantemową. Obecnie trwa na niej układanie krawężników, wykonywanie chodników i przygotowywanie warstwa konstrukcji drogi pod nawierzchnię asfaltową.

– Najtrudniejszy, najbardziej zależny od warunków pogodowych jest zawsze pierwszy etap każdej inwestycji drogowej, czyli prace związane z budową infrastruktury podziemnej, zwłaszcza kanalizacji deszczowej. Mamy go już poza sobą, chociaż zimą spotykaliśmy się z utrudnieniami. Obecnie pracujemy nad, jak to nazywam, galanterią betonową: obrzeżami, krawężnikami, kładziemy kostkę. Na ukończeniu jest również koryto jezdni. Pierwszy parking mamy już zabetonowany, drogę praktycznie też. Pozostał drugi parking, większy, przy nowym wejściu na cmentarz. Termin na dokończenie robót mamy do połowy maja, powinniśmy go dotrzymać. Na przygotowane podłoże położymy jeszcze jedną warstwę kruszywa, a potem zostanie już tylko masa asfaltowa. Jej kładzeniem, a także aranżacją zieleni zajmie się lubelskie Komunalne Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Wydaje się, że termin połowy czerwca na oddanie inwestycji nie jest zagrożony – mówi Jerzy Irsak, prezes zarządu P.K. Pegimek.

Jerzy Irsak ma nadzieję na kolejne zamówienia ze strony miasta. Chciałby je wykonywać już w pełni samodzielnie.

– Liczymy, że dzięki zastosowaniu procedury „in house”, czyli z pominięciem konieczności ogłoszenia przetargów, będziemy mogli zbudować ulice Kopera i rtm. Pileckiego. 

Ulica Chryzantemowa, przebiega wzdłuż północnej granicy cmentarza parafialnego i połączy ulicę Gospodarczą z ul. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Znacznie ułatwi to dojazd do nekropolii, szczególnie w okresie świątecznym. Przy drodze, od strony ul. Gospodarczej zostanie wybudowany parking na 60 aut, odciążający stanowiska znajdujące się od południowej strony części komunalnej cmentarza. Tam też powstanie plac handlowy o powierzchni 1300 mkw. oraz zostanie zaaranżowane nowe, główne wejście na nekropolię.

– To bardzo ważny projekt. Docelowo ul. Chryzantemowa przyczyni się do poprawy infrastruktury drogowej Świdnika. Z czasem inwestycja nabierze również znaczenia ponadlokalnego, istotnego dla całego miasta. W przyszłości, łącząc się z planowaną ul. Sąsiedzką, stworzy połączenie ul. Wyszyńskiego z al. NSZZ „Solidarność”. Cały ciąg komunikacyjny znacznie ułatwi poruszanie się po mieście, a dodatkowo otworzy południowo-zachodnie rejony Świdnika na inwestycje – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Ulica będzie miała 497 m długości i 6 m szerokości. Przy lewej krawędzi powstają chodnik o szerokości 1,5 m oraz ścieżka rowerowa mająca blisko 3 m szerokości. Droga otrzymała pełną infrastrukturę: kanalizację deszczową, oświetlenie oraz sieci energetyczne.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 5,27 mln zł. Część inwestycji została dofinansowana ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2022. Wysokość dotacji wyniosła 1,348 mln zł. Przeznaczono ją na dofinansowanie budowy ulicy, ponieważ nakłady na parking są kosztami niekwalifikowalnymi.

– Oprócz postępu robót istotny jest również proces zdobywania przez należącą do miasta spółkę P. K. Pegimek nowych kompetencji i referencji, które pozwolą na samodzielną realizację inwestycji drogowych – dodaje M. Dmowski.

 jmr

Artykuł przeczytano 808 razy

Last modified: 27 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content