poniedziałek, 20 maja 2024r.

Reprodukcja pod kontrolą

Autor: |

Ruszył program kastracji i sterylizacji czworonogów właścicielskich. Środki na zabiegi pochodzą z ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.
Świdnik został podzielony na dwa rejony. Granicę stanowi ul. Wyszyńskiego. Właściciele zwierząt mieszkający na zachód od niej, skorzystają z usług gabinetu ELZA (ul. Wiejska 26). Natomiast obszar na wschód od Wyszyńskiego obejmie zasięgiem gabinet Vet Centrum (ul. Racławicka 1).

– Każda z placówek ma do wykonania określoną ilość zabiegów – mówi Ilona Kozieł, podinspektor ds. ochrony środowiska UM. – Wszystkich zainteresowanych zapraszamy po skierowania. Fundujemy wstępne badania kliniczne, czyli morfologię, a także badania biochemiczne, które powinno przejść każde zwierzę przed operacją. Uchroni to przed ewentualnymi komplikacjami oraz niepożądanymi reakcjami na podane leki czy środki znieczulające. Na tegoroczny program przeznaczono ok. 54 tys. zł. Powinno to wystarczyć na prawie 250 zabiegów, w tym 90 sterylizacji kotek, 40 kastracji kotów, 80 sterylizacji suk i 40 kastracji psów. Ponieważ zawsze większe jest zainteresowanie sterylizacją samic, więcej pieniędzy przeznaczono na ten rodzaj operacji. Z usług gabinetów można korzystać do 30 listopada. Liczy się czas wykonanego zabiegu, a nie data wzięcia skierowania. W ubiegłym roku zainteresowanie projektem było bardzo duże, jednak nawet w listopadzie były jeszcze wolne miejsca.
Z oferty sterylizacji i kastracji czworonogów mogą skorzystać właściciele z terenu Świdnika. Do weryfikacji potrzebny jest dowód osobisty oraz dokument potwierdzający własność pupila, np. książeczka zdrowia, umowa adopcyjna, umowa kupna zwierzęcia. Po ich okazaniu należy pobrać skierowanie do właściwego gabinetu weterynaryjnego, gdzie trzeba ustalić datę zabiegu. To kolejny rok powszechnych sterylizacji zwierząt właścicielskich fundowanych przez ratusz. Wcześniej środki pochodziły z budżetu miasta.

słs

Artykuł przeczytano 3830 razy

Last modified: 26 kwietnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content