czwartek, 02 grudnia 2021r.

Hulajnogi wrócą wiosną?

Autor: |

Niebawem z przestrzeni miejskiej znikną zielone hulajnogi. Spowodowane jest to coraz chłodniejszą aurą i nadchodzącą zimą. Minął również 5-miesięczny okres próbny pilotażowego systemu w Świdniku. Czy jest szansa, że elektryczne pojazdy pojawią się w nowym sezonie?

System hulajnóg Bolt uruchomiony został 1 czerwca. Na chodnikach pojawiło się 30 elektrycznych jednośladów, które można było zaparkować w kilkudziesięciu punktach, oznaczonych specjalnymi piktogramami. Świdniczanie szybko przyzwyczaili się do tego środka lokomocji i chętnie sięgali po hulajnogi, by poruszać się w obrębie miasta. Jak informują przedstawiciele firmy, w ciągu 5 miesięcy wypożyczyli sprzęt blisko 59 tys. razy.

– Hulajnogi zostały dobrze przyjęte przez lokalną społeczność – mówi Bartosz Małecki, menager operacyjny firmy Bolt. – Od początku naszej działalności w Świdniku widać pewne trendy, które pokazują przyzwyczajenia mieszkanek i mieszkańców miasta w obszarze mobilności. Z naszych obserwacji wynika, że większość przejazdów odbywała się od poniedziałku do piątku. Urządzenia były najczęściej wypożyczane w godz. 17.00 – 21.00. Średnia przejechana odległość w tygodniu wynosiła ok. 1 km, natomiast w soboty i niedziele do 2 km. Podobnie jak w innych polskich miastach, gdzie można wypożyczyć nasze zielone hulajnogi, w weekendy hulajnogistki i hulajnogiści jeździli dłużej.

Liczba przejazdów była też zależna od pogody. Im słoneczniejszy dzień, tym oczywiście więcej wypożyczeń. Najczęściej użytkownicy hulajnóg odstawiali je w okolicach ul. Racławickiej, alei Lotników Polskich, Ronda Honorowych Dawców Krwi i ul. Krępieckiej.

Świdniczanie, którzy korzystają ze sprzętu Bolta, mają nadzieję, że wróci on wiosną. Jednocześnie pod postem na oficjalnym Facebookowym profilu Marcina Dmowskiego, zastępcy burmistrza, wnioskują o zwiększenie ilości jednośladów oraz miejsc do parkowania, a także przedłużenie strefy działania systemu. – Jeździliśmy regularnie z Akacjowej do nowego parku przy Avii, przez całe miasto, inaczej by nam się pewnie tak daleko nie chciało – także jak najbardziej na plus – pisze pani Ada. – Nam się przydało! Fajnie by było, gdyby przedłużyć strefę o ulicę Krańcową – prosi pani Sylwia. – Ja też jestem za, korzystałem nieraz, moim zdaniem są przydatne – dodaje pan Sylwester.

Mieszkańcy sygnalizują również, że należy zwrócić większą uwagę na przestrzeganie przepisów oraz na to, by hulajnogi były odstawiane w miejsca do tego przeznaczone.

– Widać, że mieszkańcom podobała się ta forma komunikacji i mamy nadzieję, że hulajnogi zostaną w Świdniku na dłużej. Będziemy się starali, aby tak było. Okres próbny był po to, by sprawdzić, jak działa system i co można w nim poprawić. Pierwsze wnioski już są, również i te dotyczące przepisów i porządku. Jest nad czym pracować. Oczywiście to czy w sezonie wiosennym hulajnogi do nas wrócą, zależy też od oceny biznesowej firmy Bolt. W najbliższym czasie spotkamy się z jej przedstawicielami i będziemy rozmawiali o dalszym funkcjonowaniu systemu w Świdniku – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

aw

Artykuł przeczytano 361 razy

Last modified: 9 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?