poniedziałek, 20 maja 2024r.

Niezwykli goście w Strefie Historii

Autor: |

Strefę Historii odwiedził dzisiaj A. James McAdams, profesor stosunków międzynarodowych w University of Notre Dame, jeden z najwybitniejszych amerykańskich znawców marksizmu i komunizmu w Europie Wschodniej, badacz stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i Wschodniej. Zainteresowały go również dzieje naszego miasta, przede wszystkim strajki i działalność Solidarności.

Te karty historii przybliżyli Kazimierz Bachanek i Alfred Bondos, uczestnicy omawianych wydarzeń. Wspominali Świdnickie Spacery, stan wojenny i swoje internowanie. Opowiedzieli o Radiu Solidarność Świdnik  oraz przyrzeczeniu i Krzyżach Solidarności. – Znany jest Gdańsk i Warszawa, ale to w Świdniku wszystko się zaczęło i należy o tym pamiętać – podkreślał K. Bachanek. 

W spotkaniu wzięli też udział ks. dr hab. Sławomir Nowosad, dziekan wydziału teologi KUL, ks. dr hab. Bogusław Migut z katedry teologii liturgii KUL i Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5, radny Rady Powiatu. Goście złożyli również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym strajk z lipca z 1980 roku i rozmawiali z Tomaszem Kasperskim i Andrzejem Krupą z KM NSZZ “Solidarność” WSK PZL-Świdnik.

Wczoraj prof. A. James McAdams odebrał tytułu doktora honoris causa KUL.

aw

Artykuł przeczytano 2176 razy

Last modified: 31 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content