czwartek, 07 grudnia 2023r.

Opowieść o ucieczce do wolności

Autor: |

24 października 1983 roku, o godzinie 11.26, Leszek Piłat wystartował z lotniska świdnickiego aeroklubu w najważniejszy lot swojego życia. Oficjalnie jego celem było Leszno. W rzeczywistości berlińskie lotnisko Tempelhof, miejsce, w którym dla lotniczych straceńców, uciekinierów z komunistycznej Polski, zaczynała się wolność. W środę, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbył się pokaz skróconej wersji filmu opowiadającego o tym niezwykłym wydarzeniu, zatytułowanej „Pokonać mur”.

Zdjęcia do pełnej, godzinnej produkcji rozpoczęły się na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku. Reżyserii podjął się Grzegorz Linkowski, autor wielu dokumentalnych obrazów na temat najnowszej historii Polski. Scenariusz napisał Krzysztof Załuski. Animacje, które są integralną częścią filmu, wykonał świdniczanin, Paweł Łuciuk.
– Nie podjąłbym się realizacji, gdyby historia nie była wyjątkowa. Nie działam na zamówienie. Wszystkie moje prace są pod każdym względem autorskie, robione z pełnym przekonaniem, że mówią o ludziach i wydarzeniach niezwykłych. Przyznam, że jestem pod wrażeniem Świdnika. To miasto, które żyje jeszcze krótko, ale niesamowicie intensywnie. To również miejsce, w którym działo się wiele historycznych wydarzeń i działali wyjątkowi ludzie. Historia Świdnika słusznie stanowi powód do dumy jego mieszkańców – mówił Grzegorz Linkowski.
Z organizacyjną i finansową pomocą w realizacji filmu przyszli: samorząd Świdnika, przy szczególnym zaangażowaniu burmistrza Waldemara Jaksona, Urząd Marszałkowski w Lublinie i Telewizja Polska, na której zamówienie film powstał. Będzie on teraz służył jako materiał promocyjny Województwa Lubelskiego. Pełna wersja zostanie wyemitowana w Telewizji Polskiej.

Na zdjęciu (z prawej) bohater historycznej ucieczki, Leszek Piłat.

Artykuł przeczytano 3612 razy

Last modified: 22 marca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »